Odkrycie osady w Biskupinie, dokonane 90 lat temu, było przełomowym momentem w badaniach nad prehistorią i kulturą ludów zamieszkujących Polskę wiele tysięcy lat temu. Nauczyciel Walenty Szwajcer zauważył wystające z wysychającego jeziora drewniane konstrukcje. Okazało się, że są to pozostałości świetnie zachowanej osady z wczesnej epoki żelaza. Dzisiaj stanowisko archeologiczne w Biskupinie jest najbardziej znanym miejscem związanym z archeologią w Polsce. O Biskupinie słyszał niemal każdy... 

W ramach realizacji projektu „Biskupin” uczniowie klas V i VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie poznali historię osady i wykonali jej makiety. Uczniowie mogli pracować indywidualnie lub w parach. Każdy musiał zaprojektować i samodzielnie wykonać rekonstrukcję grodu. Powstałe prace wymagały dużo zaangażowania, wysiłku, kreatywności i dokładności. Dzięki tego typu projektom uczestnicy nauczyli się, że oprócz własnych wizji, przemyśleń, do pełnego sukcesu potrzebny jest kompromis i wspólna praca. Niby nic, a tyle prawdy i nauki!

Odkrywanie przeszłości okazało się bardzo ciekawe, a realizacja projektu przyniosła wykonawcom dużo satysfakcji i zadowolenia. Powstały prace, które można było podziwiać na głównym korytarzu szkoły.

Zachęcamy do zwiedzania wystawy „Biskupin” przygotowanej przez uczniów klas V i VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żeliszowie. Wydarzenie potrwa w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida - Centrum Wiedzy w Bolesławcu od 3  do 28 kwietnia.

Honorata Ambroszko

Plakat wydarzenia

Ekspozycja