Pierwsza pomoc to zbiór określonych i jasnych czynności, które mogą uratować życie drugiej osobie. Przyswojenie tych zasad przez najmłodszych jest niezwykle ważne. W sytuacji wypadku zdobyta podczas zajęć wiedza pozwoli im udzielić realnej pomocy poszkodowanemu oraz zadbać o własne bezpieczeństwo.

W środowy poranek, 29 marca, uczniowie klas 4 i 8 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach spotkali się w bibliotece, by uczestniczyć w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Była to okazja, by przypomnieć sobie zasady jej udzielania.

Zaczęło się od części teoretycznej, do której dzieci zadawały wiele dociekliwych pytań. Ratownicy zaprezentowali jak działa AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. W drugiej części przeszli do zajęć praktycznych. Każdy uczestnik mógł przećwiczyć działania ratownicze w przypadku zadławienia. Chętne osoby mogły przeprowadzić także akcję resuscytacyjną, a szkoleniowcy za pomocą aplikacji w telefonie sprawdzali czy masaż serca, który przeprowadzają uczestnicy zajęć, jest wykonywany prawidłowo i na ile procent jest on skuteczny.

Celem warsztatów było propagowanie właściwych zachowań oraz edukacja z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Należy bowiem pamiętać, że udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej to obowiązek każdego z nas. Jesteśmy zobowiązani do podjęcia czynności ratunkowych jeszcze przed przybyciem odpowiednich służb – wynika to nie tylko z zasad moralnych, ale również z przepisów prawa.

Spotkanie w Bibliotece Publicznej w Bożejowicach odbyło się dzięki Fundacji Wspierajmy Zdrowie, działającej przy Szpitalu im. Św. Łukasza w Bolesławcu. Uczniowie podczas spotkania otrzymali wiedzę od najlepszych praktyków, czyli ratowników medycznych, na co dzień pracujących w bolesławieckim szpitalu i jeżdżących w jednej z czterech bolesławieckich karetek. Dziękujemy Panu Bartłomiejowi Pankiewiczowi oraz Robertowi Dalmacie za ogrom wiedzy, przekazanej uczniom bożejowickiej szkoły. Jesteśmy przekonani, że w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy, uczestnicy zajęć będą wiedzieli, co zrobić, by skutecznie pomóc osobie poszkodowanej.

Monika Mieszała