11 marca grupa uczniów z klas piątej oraz szóstej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie już po raz trzeci brała udział w zajęciach języka niemieckiego, odbywających się w Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir w Bolesławcu w ramach projektu „Deutsch für die Grundschule”.

Zajęcia od samego początku cieszą się wśród uczniów bardzo dużym zainteresowaniemi zaangażowaniem w przygotowania do nich. Uczniowie współpracują z rówieśnikami z Bożejowic, Trzebienia, Dąbrowy i Bolesławca. Celem spotkań jest nie tylko poszerzanie umiejętności i kompetencji językowych uczniów poprzez zabawę, ale również zapoznanie z nową szkołą, pokonywanie barier, nawiązanie kontaktów ze starszymi koleżankami i kolegami.

Tym razem zajęcia odbyły się pod hasłem  Rund um die Mode” – Wokół modyUczniowie zostali podzieleni na grupy. Pod okiem swoich opiekunów – gimnazjalistów, wśród których byli również nasi absolwenci, indywidualnie wykonywali, a następnie opisywali w języku niemieckim stworzone przez siebie projekty modowe. Po przełamaniu pierwszych lodów kolejnym krokiem było grupowe działanie – wykonanie wspólnego projektu kreacji i zaprezentowanie efektów pracy na forum. Zadanie to angażowało każdego członka grupy i wymagało wykazania się znajomością słownictwa i wyrażeń z zakresu  realizowanej tematyki, jak również współpracy, dobrej komunikacji i organizacji.

Nasi uczniowie zasłużyli na uznanie prezentując swoje zainteresowania w Konkursie Talentów. Uczennice Marcelina Czuchraj, Karolina Kura w duecie zaśpiewały piosenkę pt. „Was ist in und was ist aus”, a Magdalena Liana przy pomocy koleżanki Laury Kokosińskiej zaprezentowała po niemiecku swoją pasję, którą jest szkicowanie. Jej prace wzbudziły wśród obecnych ogromny podziw. Oba występy zostały przyjęte i  nagrodzone głośnym aplauzem i aprobatą. Koniec marcowego spotkania uwieńczył wspólny pokaz mody. Uczniowie zaprezentowali najnowsze modowe trendy. Każda kreacja była  w trakcie pokazu bogato komentowana przez profesjonalistki w tej dziedzinie – uczennice gimnazjum.

Spotkanie dobiegło końca. Uczniowie, bogatsi o nowe doświadczenia, pełni wrażeń i motywacji do dalszej pracy z językiem niemieckim nie mogą doczekać się kolejnego – ostatniego majowego spotkania kończącego działania projektowe. Zajęcia zaowocowały nie tylko nową wiedzą, ale również  nowymi przyjaźniami.

Karolina Zdrowowicz