W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trzebieniu realizowany jest Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj formę”. Jego celem jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży prozdrowotnych nawyków i zasad aktywnego stylu życia.

6 marca w naszej szkole w ramach programu odbył się Rodzinny Turniej Sportowy. Uczniowie szkoły wraz z rodzinami uczestniczyli w rozgrywkach sportowych. Pomysł zrodził się głównie z chęci zintegrowania szkolnej społeczności i ukazania korzyści, jakie daje aktywność fizyczna oraz wspólna zabawa.

W organizację imprezy zaangażowana była pani Ewa Parzygnat – nauczycielka wychowania fizycznego, pani Tatiana Dudak-Łyda – szkolny koordynator programu „Trzymaj formę”, pani Jolanta Jung – opiekun szkolnego samorządu oraz pan Kamil Dudak – nauczyciel wychowania fizycznego z Zespołu Szkół Mechanicznych w Bolesławcu, który uświetnił akcję i poprowadził gry i zabawy w sali gimnastycznej. W holu szkoły zaś wszyscy chętni brali udział w rozgrywkach tenisa stołowego. 

Na początku odbyła się wspólna rozgrzewka. Podczas niej humory dopisywały, wszyscy mieli niezły ubaw, zwłaszcza nieco starsza część uczestników. Potem odbyła się zaciekła gra w „Dwa ognie”, w której drużyna złożona z uczniów rywalizowała z drużyną mam. Ostatecznie zwyciężyli uczniowie, być może za sprawą przewagi liczebnej… Kiedy wszyscy byli już dobrze rozruszani rozpoczęły się rozgrywki w piłkę siatkową. Tu już nastąpiła pełna integracja i w zespołach znaleźli się zarówno dorośli jak i uczniowie, w sumie trzy drużyny. Bezkonkurencyjnie wygrała drużyna „Starszaków”, złożona głównie z uczniów klasy VI. Równolegle toczył się turniej tenisa stołowego, po którym Ewa Parzygnat i Jolanta Jung wyłoniły zwycięzców. Najlepszą tenisistką stołową okazała się Wiktoria Pisarska z kl.VI, najlepszym w kategorii „męskiej” został Kacper Deka z kl. V.

Impreza, mimo że odbywała się w szkole po raz pierwszy zakończyła się sukcesem – dobrym samopoczuciem i uśmiechem na twarzach uczestników. Niektórzy z nich sugerowali, żeby takie spotkania miały charakter cykliczny. Kto wie, może przy zaangażowaniu większej liczby osób uda się zorganizować kolejne spotkanie na świeżym powietrzu, w pięknych i wiosennych okolicznościach? Na pewno warto prowadzić aktywny tryb życia, warto się ruszać i bawić się, uśmiechać i spotykać w gronie rodziny i przyjaciół.

Tatiana Dudak-Łyda