Szkoła Podstawowa im. Jerzego Kukuczki w Ocicach  jako jedyna w powiecie, bierze udział w pierwszej edycji konkursu "Drugie Życie Baterii".

Przedsięwzięcie rozpoczęliśmy w listopadzie 2014 r., a zakończy się ono 25 maja 2015 r. Po I etapie nasza szkoła zajmuje 26. miejsce spośród 72 szkół zgłoszonych z całej Polski

Konkurs ma na celu zwrócenie uwagi uczniów, a za ich pośrednictwem dorosłych, na ochronę środowiska w dziedzinie do niedawna jeszcze zupełnie nierozpoznanej. Mówiliśmy już dużo w naszej szkole o zanieczyszczonym powietrzu czy wodzie w rzekach i jeziorach, ale mało zastanawialiśmy się nad konsekwencjami postępowania z tak specyficznymi śmieciami, jak zużyte baterie. Przyszedł jednak czas i na to.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy konkursu, jak i pozostali członkowie społeczności szkolnej, staną się świadomymi obywatelami, korzystającymi ze zdobyczy cywilizacji w sposób nieszkodliwy dla środowiska i życia na Ziemi. Jak zapewniają organizatorzy, zwycięstwem jest już sam udział w konkursie i przyczynienie się do lepszego stanu ekologii w „małych ojczyznach” uczestników konkursu.

W szkole powstał zespół uczniów „OCICKIE EKOLUDKI”, którzy reprezentują całą społeczność uczniowską w tym konkursie. Skład zespołu to Estera Zamojska, Marta Biegacz, Wiktoria Karaban, Marcelina Koryluk, Dawid Karaban, Dagmara Potocka, Emil Skrzypacz (kl. 5) oraz Julia Janiec, Dominika Różnicka, Roksana Wojtasińska (kl. 6).

W konkursie otrzymuje się punkty za zrealizowane działania, które uczestnicy wymienią na wirtualną walutę, za którą zakupią sprzęt multimedialny w internetowym sklepiku. Uczestnicy z najwyższą punktacją otrzymają dodatkową nagrodę w postaci wzięcia udziału w uroczystej gali kończącej konkurs oraz uczestniczenia w naprawdę Zielonej Szkole!

Braliśmy już udział w grze komputerowej „Wielka zbiórka elektrośmieci i zużytych baterii”, która ma na celu poszerzenie wiedzy ekologicznej. Każdy może w nią zagrać, wchodząc na stronę: http://erppolska.home.pl/old/dzieci/gra/index.html

Wykonaliśmy na lekcjach przyrody albumy poświęcone ochronie środowiska, a na korytarzu szkolnym zrobiliśmy gazetkę. Zespół nasz zorganizuje apel poświęcony konkursowi, na który zaprosimy mieszkańców naszej miejscowości, aby przybliżyć problem zużytych baterii. Zorganizujemy również zbiórkę baterii, a uczestnicy zbiórki będą mogli wziąć udział w loterii fantowej i wylosować ciekawe nagrody za przyniesione baterie. Działania te planujemy zorganizować w drugiej połowie kwietnia. Dokładną datę apelu i zbiórki zużytych baterii zamieścimy na stronie internetowej szkoły.

Bronisław Górecki