Czy w ferie można się nudzić? Choć tegoroczne ferie zimowe zupełnie nie przypominały tych śnieżnych sprzed wielu, wielu lat, to chyba bywalcy Biblioteki Publicznej w Bożejowicach zaliczą je do udanych.

Biblioteka zorganizowała szereg różnorodnych zajęć, ukazujących ją jako miejsce świetnej zabawy oraz alternatywę dla biernego siedzenia przed smartfonem lub komputerem. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, zarówno tych młodszych, jak i tych nieco starszych, a nawet rodziców.

Pierwszy dzień ferii rozpoczęliśmy od stworzenia łapacza snów. To jedna z dekoracji, które w ciągu ostatnich kilku lat stały się prawdziwymi hitami. Ozdoba mająca swoje źródło w indiańskiej kulturze, gdzie spełniała rolę amuletu, chroniącego przed nocnymi koszmarami. Nasze papierowe łapacze przydały się jako prezent dla osoby, którą chcieliśmy obdarować w walentynki. Pod koniec zajęć stworzyliśmy też ramkę do zdjęć z okazji 14 lutego.

Trzeba przyznać, że pomysłowości i kreatywności naszym uczestnikom nie brakowało, ponieważ kolejnego dnia, dzieci stworzyły kartonowe miasto. Były to zajęcia, które cieszyły się ogromnym powodzeniem. W ruch poszły nożyczki, kleje, farby oraz przeróżnej wielkości kartony. Wszyscy byli brudni, ale szczęśliwi, bo każdy dobrze wie, że zrobić coś z niczego potrafią tylko dzieci.

W środę dzięki pomocy Pań z Koła Gospodyń Wiejskich Bożejowice-Rakowice mogliśmy przyrządzić własną pizzę. Zobaczyliśmy jak powstaje idealne ciasto. Tarliśmy ser, pieczarki, kroiliśmy szynkę, salami, zrobiliśmy nasz własny sos pomidorowy i czosnkowy. Cóż to była za uczta! Niech żałują Ci, których z nami nie było.

Ostatniego dnia przebrani w różne stroje bawiliśmy się ruchowo. Skakaliśmy, biegaliśmy i tańczyliśmy. Czego to my tam nie robiliśmy. Wszyscy przecież wiedzą, że ruch to zdrowie. Wszystko, co dobre szybko się kończy, jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom ferii w bibliotece nie będzie brakowało. Każdego dnia dzieci przychodziły na zajęcia z uśmiechem na twarzy, co było najlepszym dowodem podziękowania i uznania.

Dziękujemy serdecznie Pani Ani, Lucynie, Marii i Panu Tomkowi z Koła Gospodyń za pomoc, dzieciom za wspaniałą zabawę, no i rodzicom za Wasze wsparcie.

Monika Mieszała