Podczas Sesji Rady Gminy Bolesławiec, która odbyła się w dniu 1 lutego 2023 roku, zostały wręczone Medale Prezydenta RP za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Dostojni Jubilaci - Państwo Dorota i Henryk Maczkowiakowie z rąk Andrzeja Dutkowskiego – Wójta Gminy Bolesławiec i Bogusława Uzieja – Przewodniczącego Rady Gminy otrzymali okolicznościowe medale, dyplom i kwiaty. Nie zabrakło również głośnego „Sto lat”, odśpiewanego przez przedstawicieli Urzędu Gminy, radnych oraz sołtysów.

Para małżeńska, która została uhonorowana podczas sesji zawarła związek małżeński w dniu 24 czerwca 1972 roku i z tej okazji w roku 2022 obchodzili Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego, czyli Złote Gody.

Rodzice Pani Doroty pochodzą z kresów przybyli na tzw. „ziemie odzyskane” do Wałbrzycha, gdzie urodziła się Pani Dorota. W drodze za pracą i lepszym życiem trafili całą rodziną do Bolesławca. Ojciec Pani Doroty zatrudnił się w Zakładach Górniczych Konrad. Rodzice Pana Henryka po powojennej tułaczce w zachodniej Europie w 1948 roku wyruszyli do Szczecina, gdzie ojciec Pana Henryka miał wystawiony nakaz pracy w stoczni remontowej. Jednakże po drodze pociąg zatrzymał się w Bolesławcu i przymusowo przez tutejsze władze ojciec Pana Henryka został wcielony do pracy w Hucie Wizów.

Państwo Dorota i Henryk Maczkowiakowie poznali się w pracy. Razem pracowali w Bolesławieckim Tartaku - ona stażystka w księgowości on stażysta w dziale produkcji (było to w roku 1968). 19 lutego 1969 roku w Środę Popielcową po Mszy Św. mieli pierwszą randkę, którą wspominają do dnia dzisiejszego. Wiąże się z tym bardzo ciekawa historia - jak wspomina Pan Henryk, w pracy przegrał zakład z Panią Dorotą i był winien jej czekoladę, ale że nie miał pieniędzy to poprosił kolegę, aby ten kupił czekoladę firmy Wedel „Jedyna” za 19,00 zł. To właśnie ta czekolada wręczona po Mszy Świętej połączyła ich na resztę życia.

Pana Henryka powołali do wojska wiosną 1970 roku po dwóch latach również wiosną Pan Henryk wrócił do "cywila”, a dnia 24.06.1972 r . w Bolesławcu najpierw przed urzędnikiem stanu cywilnego zarejestrowano związek małżeński, który został pobłogosławiony w dzisiejszym Sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Mikołaja w Bolesławcu. Małżonkowie są rodzicami Agnieszki, która po wyjściu za mąż zamieszkała w Anglii. Państwo Dorota i Henryk, doczekali się wspaniałych wnuczek Julii i Józi, które teraz są oczkiem w głowie dla babci Doroty i dziadka Henryka.

Wspólnym staraniem Państwa Doroty i Henryka było wywalczenie mieszkanka w nowych tzw. wieżowcach bolesławieckich przy ulicy Bielskiej. Mieszkanko, mimo, że było małe, miało zaledwie tylko dwa pokoje i kuchnię, około trzydzieści parę m2 było dla nich szczęściem i radością. Państwo Dorota i Heniu podjęli nowe życiowe wyzwanie, kupili działkę budowlaną, wybudowali wymarzony domek i w roku 1997 zamieszkali w Gminie Bolesławiec we wsi Łaziska. Pani Dorota ostatnio pracowała w Bolesławieckich Zakładach Materiałów Ogniotrwałych, a Pan Henryk – w PKN Orlen Baza magazynowa w Bolesławcu, gdzie zatrudnieni byli aż do emerytury. Teraz często jeżdżą do córki i wnucząt do Anglii.  Państwo Dorota i Henryk są ludźmi dobrego serca, bardzo są wrażliwi na ludzką krzywdę, często bezinteresownie pomagają innym ludziom.
Z zamiłowaniem uprawiają swój przydomowy ogródek.

Naszym jubilatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy tak wielu wspólnie przeżytych lat, pełnych dobrych, ale także trudnych momentów oraz winszujemy niesłabnącego uczucia, jakie łączy małżonków. Życzmy kolejnych szczęśliwych lat, wypełnionych szacunkiem, miłością oraz wzajemnym wsparciem. Mamy nadzieję, że jeszcze nie jednokrotnie będziemy mogli być świadkami drobnych, czułych gestów okazywanych przez nich sobie nawzajem.

Karolina Hałka