W piątek, 2 grudnia, po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w międzynarodowej akcji Amnesty International – Maraton Pisania Listów. Celem pokojowej akcji jest pomoc więźniom sumienia i innym osobom, których praw człowieka nie są respektowane. Co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, miliony ludzi jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Pisane są wtedy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłane wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.

Tegoroczną 21. odsłonę swojej akcji Amnesty International zaplanowała między 28 listopada a 11 grudnia 2022 r. W tym czasie w różnych miejscach na świecie będą pisane listy w obronie konkretnych osób, których prawa człowieka zostały złamane. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bożejowicach pisanie rozpoczęliśmy 2 grudnia o godzinie 20:00, a zakończyliśmy następnego dnia o 7 rano. Nasz wynik to 165 listów. Uczniowie naszej szkoły pisali w sprawie: Aleksandry Skoczylenko, dziewczyny z Rosji, która sprzeciwiła się wojnie, za co grozi jej więzienie; Dorgelesse Nguessan, kobiety z Kamerunu, która  została uwięziona za udział w pokojowej demonstracji. Joanah Mamombe, Netsai Marova i Cecillia Chimbiri, 3 kobiet z Zimbabawe, które zostały uprowadzone, pobite, napastowane seksualnie i uwięzione za protesty. 

Maraton Pisania Listów to jedno z największych wydarzeń w Polsce i na świecie angażujące tak wielu ludzi w obronę praw człowieka. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak ważnej akcji i mamy nadzieję, że to nie był ostatni raz.

Po zakończeniu wspólnego pisania listów, uczniowie z Bożejowic aktywnie spędzili całą noc w szkole. Uczestniczyli w wielu kreatywnych zabawach i grach zespołowych. Poszukiwali ukrytych fragmentów puzzli na szkolnych korytarzach i nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie to, że podchody odbywały się w ciemności, a zadanie trzeba było wykonać w krótkim czasie. Młodzi ludzie tworzyli sieć współpracy, wspólny plakat, najwyższą wieżę ze słomek czy fantazyjny kapelusz. Wielu emocji dostarczyło budowanie bezpiecznego, latającego pojazdu kosmicznego – którego zadaniem był transport skarbu grupy (jajka) z pierwszego piętra na parter. Wspólna kolacja, zabawa w czasie karaoke i wreszcie wspólne oglądanie świątecznych filmów to kolejne atrakcje nocnego pobytu w szkole.

Mamy nadzieję, że spędzony w tak niecodzienny sposób czas w budynku szkoły, przyczyni się do budowania dobrych relacji w społeczności szkolnej i na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

Justyna Wasilewska