ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W BOŻEJOWICACH

6 grudnia to przemiły dzień w naszej szkole. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył mikołajową czapkę, to na cześć Świętego Mikołaja. W taki właśnie sposób cała szkoła świętowała nadejście wyczekiwanego gościa. Nasz szanowny Święty Mikołaj, w towarzystwie dwóch Śnieżynek, zawitał w szkolne progi i dla każdego przyniósł przeróżne słodkości. Każdy tego dnia był uśmiechnięty i miał bardzo dobry humor.

6 grudnia, czyli w Dzień Świętego Mikołaja, Przedszkolaki z Bożejowic udały się do Bolesławca, a dokładniej do Sali Zabaw Oli, by tam spotkać się z siwym, starszym Panem w czerwonym płaszczu.

Atrakcje znajdujące się w obiekcie zachęcały do zabawy, więc w pierwszej kolejności nasi milusińscy skorzystali ze zjeżdżalni, basenu z kulkami, trampoliny, czy ścianki wspinaczkowej. Przejażdżka motorem, traktorem czy quadem również sprawiała wiele radości dzieciom.

W międzyczasie pomocnice Świętego Mikołaja i  Pani Mikołajkowa przygotowały dla nas słodki poczęstunek. Nieco zmęczone i zniecierpliwione przedszkolaki wypatrywały Świętego. Jego przybycie zdradziły nam dźwięki dzwonków i głośne pokrzykiwanie Ho, Ho, Ho, czy są tu grzeczne dzieci?

Mikołaj zanim zabrał się za rozdawanie prezentów zadawał dzieciom zagadki, prosił o zaśpiewanie piosenki, wyrecytowanie wiersza. Jak się  okazało do Przedszkola w Bożejowicach uczęszczają tylko grzeczne dzieci. Wszystkie maluchy otrzymały prezent.

Natalia Polilejko

 

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRUSZYNIE

Długo wyczekiwany dzień 6 grudnia to dla wszystkich małych i dużych  jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony biegali po korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.

W tym roku klasa VIIIa była organizatorem Mikołajek wraz z Samorządem Uczniowskim sprawiła dużo radości słodkimi prezentami dla każdego ucznia i nauczyciela. Poszczególne klasy celebrowały to święto w różnoraki sposób. Klasa III pojechała aż do Kliczkowa do Folwarku Książecego , gdzie w mikołajkowym nastroju własnoręcznie przygotowały niezwykłą  pizzę oraz zwiedziły stajnie z końmi .  Klasa I a i Ib wraz z wychowawczyniami odwiedziły pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, gdzie jako Mikołaje przedstawili dla mieszkańców program artystyczny.

Starszym uczniom też dopisywały humory, a wyjątkowy dzień był celebrowany w myśl hasła: „I ty możesz być  Świętym Mikołajem” , gdzie zamiast materialnych prezentów uczniowie obdarzali się wyjątkowo dużą ilością wzajemnej życzliwości i dobrego humoru.

 

Mikołajki to szczególny dzień w roku. Obdarowywanie bliskich, ukochanych i tych szczególnie potrzebujących miłości to najważniejszy akcent tego dnia. Z tego powodu klasy 2a i 2b Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie wraz z paniami wychowawczyniami odwiedziły Dom Pomocy Społecznej w Bolesławcu. Uczniowie zawieźli dobry humor, uśmiech i całą moc serdeczności. Mali Mikołajowie zaprezentowali mikołajkowe piosenki. Następnie obdarowali mieszkańców domu własnoręcznie wykonanymi prezentami.

Wszystkim podopiecznym Domu Pomocy Społecznej podobał się występ naszych artystów. Było dużo oklasków, ciepłych słów, podziękowań i łez wzruszenia. Na zakończenie podczas wspólnego kolędowania zawitał Mikołaj, który rozdał prezenty mieszkańcom domu i małym artystom. Następnie na ręce pań wychowawczyń zostały złożone podziękowania za przybycie. Otrzymaliśmy własnoręcznie wykonanego Mikołaja. Jak zawsze ugoszczono nas domowym ciastem. To był wyjątkowy dzień, pełen empatii oraz szacunku dla osób starszych.

Małgorzata Kania-Skrzypek, Joanna Czaplicka

 

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY W KRAŚNIKU DOLNYM

Wizyta świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Przygotowują się do niego starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Różnorodne techniki sprawiają, że każda praca jest oryginalna i ciekawa.

Oprócz prac plastycznych, wszystkie grupy przygotowują program artystyczny, piosenkę, wiersz, taniec, które będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością.

Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków.

Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już od samego rana zawitał do naszego Przedszkola w eskorcie strażaków z OSP Trzebień.

Nasz gość zaczął swoją wizytę od  uczniów szkoły podstawowej, którym wręczył upominki ufundowane przez Radę Rodziców, następnie odwiedził naszych najmłodszych. Dzieci z grupy 3-latków pierwszy raz witały Mikołaja w Przedszkolu. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko, maluszki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, recytowały wiersze, tańczyły rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w Przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent. Nasze starszaki, z grupy  5-, 6-latków musiały wykazać się nie lada cierpliwością, ponieważ Mikołaj zawitał do nich na końcu. Jednak rozmowa z  gościem, zabawa, kolorowe prezenty zrekompensowały dzieciom długie oczekiwanie.

A prezenty były wspaniałe. Królowały zabawki, ale również książki, pisaki  no i przede wszystkim słodycze. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniała pamiątką tego spotkania. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą naszego gościa i pomachają mu na pożegnanie.

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców oraz Strażakom OSP Trzebień za pomoc w przygotowaniu tego szczególnego dnia.

Alicja Paluch, Lidia Zubal