Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym

Z okazji górniczego święta – Barbórki składamy całej Braci Górniczej życzenia wszelkiej pomyślności z wykonywania ciężkiej pracy oraz nieustannego wstawiennictwa Św. Barbary. Niech Wasza patronka ma Was zawsze w swojej opiece. Szczęść Boże.

Dzień Górnika to jedna z wielu uroczystości, która już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń przedszkolnych . Tradycyjnie w grudniu przedszkolaki goszczą przedstawicieli jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów jakim jest górnik.

Zaproszonych górników Pana Piotra Korbiaka oraz Dariusza Sasielę ZG Rudna, ubranych zarówno w galowy mundur jak i roboczy strój, przedszkolaki  powitały specjalnym programem artystycznym,  prezentując swoje umiejętności; recytując, tańcząc i śpiewając.

Po części artystycznej goście podzielili się z dziećmi wiedzą na temat ciężkiej pracy w kopalni, przybliżyli legendę o św. Barbarze – patronce górników. Niewątpliwie wielką atrakcją dla dzieci była pokazana ceremonia pasowania na górnika, w której przedszkolaki brały udział. Dzieci zadziwiły górników swoja wiedzą. Na koniec goście otrzymali pamiątkowe laurki, a każdy przedszkolak otrzymał od zaproszonych gości słodką niespodziankę.

Serdecznie dziękujemy górnikom za przybycie do naszej placówki.

Lidia Zubal

 

Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Bolesławieckiej

Z okazji Dnia Górnika  przedszkolaki z Dąbrowy Bolesławieckiej gościli Pana Roberta Zawadę, emerytowanego pracownika kopalni.

Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści Pana Górnika o jego ciężkiej pracy. Pan Górnik wystąpił w eleganckim stroju górniczym, o którym krótko opowiedział. Przybliżył przedszkolakom legendę o św. Barbarze, a także przedstawił krótki film, na którym przedszkolaki mogły zobaczyć jak wyglądała jego praca w kopalni. W ramach podziękowania dzieci zaprezentowały Panu Górnikowi piosenkę oraz wręczyły pamiątkowe laurki. Każdy przedszkolak z zachwytem pozował do zdjęć w czapce górniczej u boku zaproszonego gościa. Na koniec wszystkie dzieci otrzymały od Pana Górnika słodką niespodziankę.

Agata Torończak