W Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żeliszowie realizujemy w bieżącym roku szkolnym innowację „Akademia Pana Kleksa”, której celem jest pokazanie uczniom, że nauka może być przyjemna, ciekawa i odbywać się także poprzez zabawę oraz doświadczenia. W jej ramach dzieci mają okazję  przybliżyć sobie twórczości i postać Jana Brzechwy - patrona naszej szkoły.

Wtorek, 29 listopada, w naszej szkole, był „Dniem w Akademii Pana Kleksa”, kiedy to uczyliśmy się „w bajkowym stylu”. Chętni przebrali się za postacie z różnych bajek. Każdy nauczyciel przekazywał wiedzę w kreatywny sposób, zapominając o książkach.

Dzień rozpoczął się od wręczenia uczniom klas młodszych i dzieciom ze starszej grupy przedszkolnej legitymacji Akademii Pana Kleksa. Starsi musieli o nie zawalczyć, wykonując zadania sportowe. Następnie cała społeczność szkolna, przez „tajemnicze furtki w murze”, wkroczyła do różnych baśni: "Czerwony Kapturek", "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", "Dziewczynka z zapałkami", „Pinokio”, „Bajka o Rybaku i złotej rybce”, „Kot w butach”. Każda klasa miała za zadanie ułożyć nowe zakończenie baśni, które nie zawierałoby zła, agresji, śmierci. Tak powstały inne wersje znanych nam z dzieciństwa utworów. Dzieci z klas I-II wykonały fantastyczne ilustracje do wybranych bajek. Wyniki pracy grup były prezentowane i omawiane na forum klasy. Celem realizacji takich zadań było pobudzenie wyobraźni i kreatywności, uczenie otwartości, pokazanie, że każdy człowiek swoim działaniem jest w stanie zmienić to, co nie jest społecznie akceptowane.

Później przyszedł czas na zajęcia kleksografii, podczas których wykonano farbami kleksy, a następnie tworzono zwierzęta lub przedmioty, poprzez dorysowanie różnych niecodziennych elementów. 

Kolejne zadania do wykonania przygotowane były w formie stacji. Na pierwszej o nazwie „Rupieciarnia” uczniowie rozpoznawali przedmioty za pomocą dotyku. Były to rzeczy wykorzystywane współcześnie oraz dawniej np.: szufladkowy młynek do kawy. Na drugim stanowisku - „Geografia” - młodzi adepci Akademii mieli za zadanie napisać pocztówki do pana Kleksa z naszej miejscowości. W pozdrowieniach należało wspomnieć o położeniu miejscowości oraz wymienić ciekawe miejsca naszego regionu. Kolejną stacją była „Kolorystyka”. Tutaj każda grupa zmierzyła się z pompką powiększającą, za pomocą której trzeba było nadmuchać kolorowe balony.

Następnym wyzwaniem z jakim przyszło się zmierzyć młodzieży była lekcja przędzenia liter. W młodszych klasach polegała na wyklejaniu kolorową włóczką liter tworzących nazwisko pana Ambrożego – Kleks. Starsi koledzy mieli trudniejsze zadanie wyklejali swoje imiona i nazwiska. Za każde poprawnie wykonane zadanie uczniowie byli nagradzani piegami.

Wszyscy w tym dniu, poprzez zabawę pogłębiali swoją wiedzę i umiejętności organizacyjne, współpracy w grupie. Podjęte działania przyniosły  wiele radości i ukazały  kreatywność uczniów.

Dzień poświęcony naszemu patronowi był pełen śmiechu. Mogliśmy przez zabawę wiele się nauczyć, spędzić ze sobą twórczo czas i zaprezentować swoje prace na forum szkoły. Przekonaliśmy się, że odejście od klasycznych lekcji z podręcznikami to także sposób na uczenie się i zdobywanie wiedzy. 

Bogusława Posacka, Beata Adamus