Śniadanie Daje Moc” to program edukacyjny skierowany do uczniów klas 0-3 , podczas którego uczniowie zgłębiają swoją wiedzę z zakresu zdrowego odżywiania oraz utwierdzają  się w przekonaniu, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia.

Uczniowie klas I-III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ocicach każdego roku w listopadzie uczestniczą w akcji „Śniadanie Daje Moc”. W tym roku szkolnym pod hasłem „Jesteś tym, co jesz”, mieli za zadanie przygotować zdrowy i pełnowartościowy posiłek.

Mali kucharze w pełni osiągnęli swój cel! Śniadania przygotowane przez uczniów były bardzo różnorodne oraz  bogate w białko i witaminy. Uczniowie i ich Rodzice stanęli na wysokości zadania i do szkoły przybyli z pełnym ekwipunkiem pełnowartościowych produktów. Cały proces przygotowania samodzielnie posiłku sprawia dzieciom ogromną radość i satysfakcję. Kolorowe kanapki, twarożki, musli, szaszłyki owocowe, naleśniki z owocami, gofry z domowym dżemem to kilka z propozycji, jakie zaprezentowali nam uczniowie. Największą przyjemnością było wspólne spożycie zdrowego śniadania, kolejne już za rok!

Pamiętajcie! Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu całego dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają dużo siły do wspólnej zabawy. Śniadanie to najlepszy start w nowy dzień!

7 dowodów na to, że warto zacząć dzień od śniadania

  1. Śniadanie pobudza metabolizm i sprawia, że ​​organizm lepiej funkcjonuje przez cały dzień - Śniadanie pobudza metabolizm, ponieważ dostarcza organizmowi energii potrzebnej do rozpoczęcia dnia. Jeśli nie jesz śniadania, twoje ciało będzie musiało korzystać z innych źródeł energii, takich jak rezerwy tłuszczu lub węglowodanów.
  2. Śniadanie zapewnia energii do działania i umożliwia lepsze wykonywanie codziennych obowiązków - Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, ponieważ dostarcza organizmowi energii i składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli nie pominiesz śniadania, rozpoczniesz dzień pełen energii, a brak uczucia głodu wpłynie na realizowane przez Ciebie obowiązki.
  3. Śniadanie pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała - Śniadanie pomaga utrzymać regularność w diecie. Ponadto spożywanie śniadań może pomóc zmniejszyć podjadanie w ciągu dnia.
  4. Śniadanie spożywane regularnie może zmniejszyć ryzyko chorób - Jedzenie śniadania pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a także zmniejsza ryzyko otyłości. Ponadto spożywanie śniadania może zapobiegać próchnicy zębów i chorobom układu krążenia.
  5. Regularne spożywanie śniadania może poprawić samopoczucie, pamięć i koncentrację - Pamięć i koncentracja mogą się poprawić, ponieważ śniadanie zapewnia pożywienie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania mózgu.
  6. Osoby, które jedzą śniadanie mają tendencję do bycia bardziej aktywnymi fizycznie - Jedzenie śniadania może pomóc osobie w utrzymaniu aktywności fizycznej, ponieważ dostarcza ono energii potrzebnej do wykonywania ćwiczeń. Śniadanie także pomaga uregulować metabolizm, co sprawia, że ​​organizm lepiej radzi sobie z wydatkowaniem energii podczas aktywności fizycznej.
  7. Spożywanie śniadania może pomóc w utrzymaniu zdrowych nawyków żywieniowych - Śniadanie jest pierwszym posiłkiem w ciągu dnia i może pomóc w utrzymaniu zdrowych nawyków żywieniowych przez cały dzień. Jest to szczególnie ważne, ponieważ spożywanie śniadania może pomóc w regulacji metabolizmu i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Katarzyna Furman