4 listopada klasy ósme i klasa szósta Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie pojechały na wycieczkę do jednego z największych miast Europy – stolicy Niemiec - Berlina.

Głównym naszym celem był spacer po zabytkowej części miasta oraz obserwacja nowoczesnej architektury miasta. Poznanie wybranych zabytków i atrakcji turystycznych stolicy Niemiec. Obserwacja ulicy, poznanie charakteru miasta.

Na trasie przejazdu do Berlina obserwowaliśmy krajobraz naszych sąsiadów. Nasz przewodnik  podał nam mnóstwo informacji nt geografii i historii nie tylko Berlina, ale także Niemiec.

Podczas rejsu statkiem po Szprewie poznaliśmy  najciekawsze obiekty Berlina od strony rzeki. Obserwowaliśmy obiekty zarówno zabytkowe jak i współczesne budowle, m.in. centrum rządowe, mosty, katedrę w Berlinie, wyspę muzeów. Na statku mieliśmy także okazję spróbować porozmawiać po niemiecku podczas składania zamówień na napoje. Spacer reprezentacyjną aleją Berlina Unter den Linden to obserwacja najciekawszych zabytków związanych z historią nie tylko miasta, ale także Polski i Europy. Po drodze widzieliśmy Uniwersytet Humbolta, kościół katolicki św. Jadwigi,  Państwową Bibliotekę, pomnik Fryderyka Wielkiego, a także hotel Adlon tuż przy Bramie Brandenburskiej.
Za Bramą Brandenburską mieliśmy okazję zobaczyć miejsce, w którym przebiegał Mur Berliński, zaraz za nim Reichstag, nowoczesną zabudowę Placu Poczdamskiego, potem muzeum Holokaustu. Nie omieszkaliśmy zrobić sobie zdjęć przy słynnych berlińskich misiach.

Wycieczka była bardzo udana, nawet pogoda mimo deszczowych prognoz dopisała.

Dariusz Kunaszko