W październiku obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żeliszowie odbył się apel dla uczniów i nauczycieli, którego celem było pokazanie, jak ważnym elementem naszego życia jest zdrowie psychiczne.

Jednym z czynników wpływających na zdrowie psychiczne jest stres, który powstaje  jako reakcja organizmu na trudności pojawiające się w naszym życiu codziennym. Sytuacje te mogą wywoływać w nas poczucie zagrożenia, lęk, brak pewności siebie oraz emocje takie jak: złość, rozdrażnienie, niepewność, napięcie. Borykamy się z nimi wszyscy, jednak należy pamiętać, że to właśnie dzieci i nastolatkowie są w grupie ryzyka osób, które nie tylko są narażone na stres, ale również nie potrafią sobie z nim radzić.

Dlatego też, w ramach prowadzonych na terenie placówki działań pedagogicznych, uczniowie zostali zapoznani  z pojęciem zdrowia psychicznego, zjawiskiem stresu oraz metodami i sposobami radzenia sobie z nim. Ponadto wykonywali ćwiczenia relaksacyjne, losowali zadanie do wykonania, którego celem było zredukowanie stresu oraz otrzymali mandale do wyciszenia i pokolorowania.

Uczniowie zostali również poinformowani o możliwościach wsparcia i miejscach, w których mogą uzyskać pomoc w sytuacjach kryzysowych.

Musimy pamiętać, że dzieci i młodzież nie zawsze potrafią i chcą mówić otwarcie o swoich problemach, ale to my jako dorośli musimy wyłapywać niepokojące sygnały, zachowania, momenty z życia. Rozmawiajmy z naszymi dziećmi o ich problemach, zadawajmy pytania, wspierajmy i bądźmy pomocni.

Zawsze też możemy poszukać pomocy w placówkach oświatowych u pedagogów, psychologów, wychowawców klas oraz w Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży na terenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu na ulicy Tysiąclecia 30.

Eliza Pikuła