W dniach 25 – 30 września uczniowie klas I – III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzeźniku wzięli udział w Europejskim Tygodniu Sportu #BEACTIV. W Polsce koordynatorem akcji jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. ETS powstał z  inicjatywy Komisji Europejskiej w celu propagowania sportu i aktywnego trybu życia. Jako placówka po raz drugi wzięliśmy udział w tym wielkim, europejskim wydarzeniu. Tegoroczne obchody przeprowadziliśmy pod hasłem: Sport to nie moda, ale sposób życia!

Poprzez zorganizowane wydarzenia staraliśmy się zarazić naszych uczniów pasją do sportu. Dlatego spotkaliśmy się z osobami, które kochają i uprawiają sport oraz potrafią dzielić się swoimi zapałem, wiedzą, entuzjazmem z innymi.

We wtorek naszą szkołę odwiedziła Akademia Tanecznego Wychowania. Instruktorzy tańca opowiedzieli uczniom o swojej profesji a następnie porwali  uczniów na parkiet. Animatorki zaprosiły uczniów do udziały w tanecznych opowieściach i po chwili cała sala próbowała swoich sił.  

W czwartek Pan Jakub Jakubowski, nauczyciel wychowania fizycznego a zarazem instruktor żeglarstwa PZŻ, zabrał nas na żeglarską przygodę. Pan Kuba wprowadzał uczniów krok po kroku w wiedzę związaną z żeglarstwem. Zapoznał nas z podstawowymi informacjami na temat żeglowania, jednego z najstarszych sportów, który kiedyś służył do transportu. Opowiedział o zaletach tej dyscypliny sportowej, predyspozycjach, jakie powinni posiadać mali żeglarze, nie zabrakło również omówienia zasad bezpieczeństwa a także śpiewania szant! Każdy omówiony etap przybliżał nas do złożenia w całość żaglówki. Finalnie, byliśmy świadkami składania żaglówki w naszej sali gimnastycznej. Choć niektórym marzyło się zamienienie sali na jezioro.

W piątek wybraliśmy się do Pani Dominiki Kulczyckiej, instruktorki jeździectwa, właścicielki stajni przydomowej Valhalla. Za bramą stajni wkroczyliśmy w ciekawy i intrygujący świat. Pani Dominika czekała już na nas ze swoimi końmi Hawą i Saharą. Dzieci były oczarowane widokiem. Mogliśmy obcować z żywymi zwierzętami, dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat mowy ciała konia, podstawowych wiadomości na temat jazdy konnej, żywienia, użytkowania i hodowli. Przyjemnie było posłuchać o tych pięknych zwierzętach, tym bardziej, że Pani Dominika opowiada o swojej pasji w sposób profesjonalny, a jednocześnie ciekawy i jak najbardziej przystępny i odpowiedni do wieku swoich słuchaczy.

To był dopiero początek niespodzianek przygotowanych przez właścicielkę. Uczniowie mogli wziąć udział w czyszczeniu konia, mogli go dotknąć, pogłaskać. Po tych niecodziennych, nowych bodźcach i doznaniach nikogo nie dziwił fakt, że koń jest wykorzystywany do hipoterapii. Wisienką na torcie był fakt, że każdy uczeń mógł odbyć (często) swoją pierwszą jazdę konną. Było dużo pozytywnych emocji: ekscytacji, radości, śmiechu. W podziękowaniu uczniowie podarowali koniom przyniesione z sobą słodkie marchewki i soczyste jabłka. Konie na pewno ucieszyły się z takiego przysmaku. Pani Dominice bardzo dziękujemy za takie miłe i obfitujące w przygody spotkanie oraz poświęcony czas.

Na zakończenie ETS uczniowie uczestniczyli w ognisku na boisku gminnym. Po sportowych zmaganiach, każdy miał ochotę skosztować pysznej kiełbaski z ogniska. Nie odbyłoby się ono jednak bez naszych drogich rodziców, którzy zajęli się jego organizacją: Aleksandry Różnickiej, Pawła Gałuszki i Rafała Sondaja.

To był bardzo aktywny i interesujący tydzień, który z pewnością będziemy chcieli powtórzyć. Zaproszeni goście z pewnością pomogli nam uświadomić uczniom oraz ich rodzicom to, że dobra zabawa, ruch, sport są w życiu człowieka tak samo ważne jak zdobywanie wiedzy.

Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy uczestniczyć w tym ogólnoeuropejskim wydarzeniu a zarazem go współorganizować. Wszystkim naszym gościom serdecznie dziękujemy za współpracę, poświęcony czas, chęć zaszczepienia sportowego ducha wśród naszych uczniów.

Joanna Kwiatkowska