Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Bolesławieckiej

13 października uroczyście świętowaliśmy Dzień Nauczyciela. Uczniowie wraz z nauczycielami: panią Joanną Lange, Agatą Torończak, Anetą Żak, panią: Anetą Herbut, Joanną Jędrzejczyk – Szymańską, Elżbietą Wcisło oraz z panem Łukaszem Licnerskim przygotowali bogaty program artystyczny. Zaangażowani zostali prawie wszyscy uczniowie klasy IV – VIII. Najmłodsi – dzieciaczki z oddziałów przedszkolnych pięknie zaśpiewały piosenkę „Nauczyciele”. Poznaliśmy przepis i sposób na otrzymanie idealnego ucznia w scence w wykonaniu ucznia klasy IV – Wojciecha Pawlikowskiego.

Uczestniczyliśmy w gali oskarowo-jabłkowej, prowadzonej przez Julię Bożek i Oliviera Herbuta, w której nagrodzeni zostali wszyscy nauczyciele naszej szkoły na czele z panią dyrektor Lillą Liszcz jak również wszyscy pracownicy obsługi i administracji. Uczniowie w słowno-muzycznym programie wyrazili swoją wdzięczność za trud i poświęcenie wszystkim nauczycielom. Całą uroczystość pięknie poprowadzili uczniowie klasy V: Malwina Sondaj i Olaf Domański. Podziękowania za pracę i zaangażowani dla wszystkich pracowników szkoły wyraziła pani dyrektor Lilla Liszcz. W imieniu rodziców głos zabrała pani Sylwia Herbut – przewodnicząca Rady Rodziców naszej szkoły, składając serdeczne życzenia z okazji Dnia Nauczyciela. Podziękowania za trud i wysiłek, złożyła również pani Rozalia Gajewska, Radna Gminy Bolesławiec. Wszyscy uczniowie po zakończonej akademii obdarowani zostali słodyczami, a nauczyciele zaproszeni zostali na pyszny tort ufundowany przez pana sołtysa Andrzeja Pawlikowskiego.

Elżbieta Wcisło

Uroczystość w Szkole Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bożejowicach

13 października był bardzo aktywnym i ciekawym dla uczniów dniem w naszej szkole. Rano uczniowie klas starszych wraz z opiekunami Samorządu Uczniowskiego: Panią Aleksandrą Miżdal i Panią Anną Kaluzka zaprosili wszystkich uczniów i pracowników szkoły na program artystyczny.

Dzieci popisały się zdolnościami wokalnymi oraz pokazały na wesoło obecną sytuację szkół w nowej kryzysowej rzeczywistości, rozśmieszając wszystkich, ale też doprowadzając do refleksji nad dalszymi losami i sposobami nauki, które nas czekają.

Następnie uczniowie klas starszych mieli okazję uczestniczyć w koncercie w wykonaniu Lubuskiego Biura Koncertowego „Akademia Melomana" pt. „Muzyka z czasów Robin Hooda w folkowej odsłonie". Podczas koncertu mieli okazję poznać muzykę celtycką średniowiecznej Europy oraz zobaczyć charakterystyczne instrumenty dla tych czasów i usłyszeć ich brzmienie.

Potem przedszkolaki i uczniowie klas I – III bawili się podczas koncertu w wykonaniu tych samych muzyków, pt. „O rycerzu i królowej Elfów". Poznali  starą angielską legendę opowiedzianą dźwiękami muzyki celtyckiej z wykorzystaniem fletu poprzecznego i fletów prostych: sopranowego, tenorowego, basowego, tin whistle, okaryny, dwojnicy i fagota.

Na koniec uczniowie klasy pierwszej musieli zdać egzamin, żeby stać się godnymi  uczestnikami ceremonii Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej w Bożejowicach. Rozwiązywali zagadki i odpowiadali na pytania dotyczące naszej Ojczyzny. Popisali się też zdolnościami wokalno-tanecznymi oraz wiadomościami na tematy związane z bezpieczeństwem podczas korzystania z dróg oraz zasadami obowiązującymi w klasie i szkole. Uroczystość dopełniła chwila, kiedy dzieci wypiły sok z cytryny szeroko się uśmiechając. Nagrodą za trud było Pasowanie, otrzymanie dyplomu oraz prezentu od rodziców.

Na koniec rodzice uczniów klasy pierwszej złożyli swoje Ślubowanie, w którym obiecali: pomoc dzieciom, stały kontakt z wychowawcą, uczestnictwo w zebraniach oraz aktywny udział w życiu klasy i szkoły.

Lidia Dąbal