Jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych? Przede wszystkim – należy wiedzieć, jak reagować, kiedy potrzebna jest pomoc. Dla tych, którzy chcieli tę wiedzę i praktykę zdobyć zorganizowaliśmy w sobotę, 8 października, warsztaty udzielania pierwszej pomocy.

W Bibliotece Publicznej w Bożejowicach odbył się bezpłatny kurs pierwszej pomocy, gdzie uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie zasady jej udzielania. Zaczęło się od części teoretycznej, do której zainteresowani zadawali wiele dociekliwych pytań. Ratownicy pokazali, jak działa sprzęt, który na co dzień jest wyposażeniem karetki, czyli urządzenie do kompresji klatki piersiowej Lucas. Zaprezentowali również, jak działa AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny. W drugiej części przeszliśmy do zajęć praktycznych. Każdy uczestnik mógł przećwiczyć działania ratownicze na fantomie oraz sprawdzić, czy potrafi wykonać chwyt wykonywany w przypadku zadławienia. Osobom chętnym ratownicy pokazali dodatkowo, jak udzielić pomocy dzieciom. W tym celu używane były fantomy, odpowiadające wielkością niemowlakowi oraz dziecku w wieku 8-12 lat.

Na zakończenie odbył się test zaliczeniowy. Każdy musiał przeprowadzić akcję resuscytacyjną, a szkoleniowcy za pomocą aplikacji w telefonie sprawdzali czy masaż serca, który przeprowadzamy, jest wykonywany prawidłowo i na ile procent jest on skuteczny. Celem warsztatów było propagowanie właściwych zachowań oraz edukacja z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Należy bowiem pamiętać, że udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej to obowiązek każdego z nas. Jesteśmy zobowiązani do podjęcia czynności ratunkowych jeszcze przed przybyciem odpowiednich służb – wynika to nie tylko z zasad moralnych, ale również z przepisów prawa. A im większa jest nasza wiedza z zakresu pierwszej pomocy, tym więcej pewności w działaniach zyskujemy na miejscu zdarzenia.

Spotkanie w Bibliotece Publicznej w Bożejowicach odbyło się dzięki Fundacji Wspieramy Zdrowie, działającej przy Szpitalu im. Św. Łukasza w Bolesławcu. Uczestnicy podczas spotkania otrzymali wiedzę od najlepszych praktyków, czyli ratowników medycznych, na co dzień pracujących w bolesławieckim szpitalu i jeżdżących w jednej z czterech bolesławieckich karetek. Dziękujemy Panu Bartłomiej Pankiewicz oraz Robertowi Dalmacie za ogrom przekazanej warsztatowiczom wiedzy.

Monika Mieszała