W ostatni dzień września strażacy-ochotnicy ze Starych Jaroszowic zorganizowali uroczystość z okazji przekazania i poświęcenia samochodu ratowniczo-gaśniczego dla swojej jednostki.

Mimo iż od momentu, kiedy jednostka wzbogaciła się o nowy samochód, minęły 3 miesiące, to właśnie 30 września w otoczeniu specjalnie na tę okazję zaproszonych gości, odbyło się uroczyste przekazanie pojazdu.

Dowódca uroczystości – druh Rafał Lipiński złożył raport druhowi Krzysztofowi Oko – Prezesowi Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Bolesławcu o gotowości pododdziałów do uroczystości. Rangę uroczystości  podkreśliło podniesienie flagi i odtworzenie hymnu państwowego. Przybyłych gości powitał druh Krzysztof Oko, który wymienił wszystkie pojazdy, jakimi dysponowali od początku powstania tutejsi strażacy. Wśród zaproszonych na uroczystość znaleźli się m.in. przedstawiciele strażaków, władze Gminy Bolesławiec, radni Rady Gminy, ale przede wszystkim sołtysi wszystkich miejscowości naszej Gminy. Przypomnijmy, że obecność sołtysów była tym bardziej wyjątkowa, ponieważ środki przeznaczone na zakup samochodu to w ponad połowie środki przekazane przez wszystkie wsie w ramach funduszu sołeckiego. 

Najważniejszym dla strażaków punktem uroczystości było oficjalne przekazanie kluczyków do wozu ratowniczo-gaśniczego przez Wójta Gminy Bolesławiec – Andrzeja Dutkowskiego w asyście Przewodniczącego Rady Gminy Bolesławiec – Bogusława Uzieja oraz Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu – bryg. Andrzeja Śliwowskiego na ręce druha Krzysztofa Zabawy – Naczelnika OSP w Starych Jaroszowicach. Następnie kluczyki otrzymał kierowca tutejszej jednostki, który uruchomił samochód oraz sygnalizację świetlną i dźwiękową, po czym głos ponownie zabrał druh Krzysztof Oko, który wręczył podziękowania zaproszonym gościom.

Następnie głos zaprali Wójt – Andrzej Dutkowski, Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Uziej, Komendant Powiatowy PSP w Bolesławcu – bryg. Andrzej Śliwowski oraz druh Franciszek Pawłowicz - Prezes OSP Chmielno. 

Wójt podkreślił, że sytuacja, gdy mieszkańcy wszystkich miejscowości gminy decydują się na przekazanie części środków z funduszu sołeckiego na zakup samochodu dla strażaków-ochotników, jest precedensem w skali kraju. Po raz kolejny Andrzej Dutkowski podziękował wszystkim sołtysom za wspólne działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa nas wszystkich. Bogusław Uziej zwrócił się do radnych Rady Gminy, zaznaczając zgodność wszystkich, co do zasadności tej inwestycji. Natomiast bryg. Andrzej Śliwowski podkreślił, że działania Państwowej Straży Pożarnej na terenie całego powiatu bolesławieckiego oraz rozwój nie były by możliwe bez naszej Gminy, która odgrywa w tej sferze bardzo ważną rolę. Dodatkowo Wójt Gminy uhonorowany został specjalnym odznaczeniem, by podkreślić zaangażowanie samorządu i wieloletnią współpracę. Natomiast Franciszek Pawłowicz przekazał na ręce Krzysztofa Oko upominek i pogratulował nowego nabytku.

Samochód poświęcony został przez ks. Tomasza Krauze. Podczas uroczystości minutą ciszy oddano hołd strażakowi z Ochotniczej Straży Pożarnej w Balicach, który zginął podczas działań na autostradzie A4 oraz wszystkim strażakom, którzy stracili życie na służbie.

Po zakończeniu uroczystości, zwieńczonej wspólnym, grupowym zdjęciem na tle nowego samochodu. Następnie wszyscy goście przeszli do Domu Ludowego. 

Fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy wykonany jest na podwoziu marki MAN. Posiada napęd 4x4, wyposażone jest dodatkowo w pług. Wykonawcą była firma F.H.U. PROFIS Robert Janczy. Zakup kosztował 1.177.000 zł, a zadanie zrealizowane zostało także dzięki wsparciu Mieszkańców wszystkich miejscowości Gminy Bolesławiec, które to przekazały część lub nawet całość środków z funduszu sołeckiego na dofinansowanie tej inwestycji. Kwota ta wyniosła 678.623 zł.

Karolina Kojder