7 września na szkolnej odsłonie ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania klasa VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ocicach zaprezentowała swoim młodszym kolegom utwór Adama Mickiewicza pt. ,,Świtezianka”. Warto przypomnieć, iż owa akcja czytelnicza odbywa się od roku 2012, kiedy to cała Polska czytała ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W tym roku wróciliśmy do twórczości narodowego wieszcza i poznawaliśmy "Ballady i romanse” – cykl utworów, który oficjalnie uchodzi za początek epoki romantyzmu w Polsce.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza ma na celu na nowo ukazać fenomen polskiego romantyzmu i wzbogacić jubileuszowe obchody  o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umacnia jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I przede wszystkim jest dla nas wspólnym świętem czytelnictwa. 

To tyle o samej akcji. Teraz kilka słów o tegorocznym bohaterze literackim. Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.

Oddając hołd naszemu wielkiemu wieszczowi – Adamowi Mickiewiczowi, uczniowie ZSP w Ocicach mieli okazję wysłuchać niezwykle ciekawych i równie zaskakujących interpretacji jednego z najsłynniejszych utworów zbiorku - ,,Świtezianki”.

Spotkanie z lekturą i jego twórcą z okazji Narodowego Czytania to już stały punkt w kalendarzu szkolnych przedsięwzięć czytelniczych w ZSP w Ocicach. To także możliwość postawienia uczniów w roli ekspertów, a to szczególnie inspirująca i motywująca forma aktywności uczniowskiej.

Edyta Sienkiewicz