W ostatnią niedzielę sierpnia na boisku sportowym w Żeliszowie odbyły się - po dwóch latach przerwy - Dożynki Gminne. Specjalnie z tej okazji na udekorowany plac przyjechały ze swoimi wieńcami delegacje 23 wsi. W tym roku gościnnie zaprezentowali swój wieniec także mieszkańcy Ustronia, którzy wraz z Żeliszowem tworzą jedną parafię. Dożynkowe obchody rozpoczęły się od dziękczynnej Mszy Świętej, podczas której modlono się za rolników i ich plony. Podczas mszy nie zabrakło także pocztów sztandarowych Rejonowego Koła Pszczelarzy i Kół ŁowieckichCyranka”, „Cietrzew” oraz „Szarak”. Dzięki Orkiestrze reprezentacyjnej Miasta Bolesławiec msza zyskała jeszcze bardziej uroczysty charakter. Starościna i Starosta Dożynek Karolina Bis oraz Gracjan Hil ofiarowali ks. dr Tomaszowi Krauze przygotowany z tegorocznych plonów chleb dożynkowy.

Do owoców pracy rolników nawiązał również w swoim przemówieniu Wójt Gminy Bolesławiec Andrzej Dutkowski, przypominając jak ciężka jest ich praca i wyrażając głęboki szacunek dla ich poświęcenia.

Po przywitaniu gości przyszedł czas na uroczyste rozpoczęcie obchodów, a dokonali tego wspólnie: Wójt Gminy Bolesławiec Andrzej Dutkowski oraz Olga Burdyna - sołtys wsi Żeliszów. Oboje w specjalnie, przygotowanych do tego strojach symbolicznie uruchomili wialnię, służącą do wstępnego oczyszczenia młóconego ziarna, oddzielającą zanieczyszczenia grube (kłosy, zgoniny) i lekkie (plewy). Podczas gdy Pani Sołtys wsypywała zboże, Wójt skutecznie kręcił korbą, a Dożynki można było uznać za otwarte. Uroczysty korowód dożynkowy utworzyli gospodarze – mieszkańcy wsi Żeliszów,  prezentując wszystkim wieniec, skomponowany z plonów i darów natury.  Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bolesławieckiej przygotował inscenizację tradycyjnych obchodów dożynkowych, niestety intensywny deszcz stanął na przeszkodzie, by zaprezentować je przybyłym gościom, tym samym  jako pierwszy w skocznym, ludowym repertuarze zaprezentował nam się Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”. Artyści mimo niesprzyjającej pogody mogli liczyć na ciepłe przywitanie przez licznie zgromadzoną publiczność. Następnie na scenie powitaliśmy Zespół Śpiewaczy z Żeliszowa oraz Zespół Leśne Nastoje z Dobrej i Zespół Śpiewaczy z Ocic. Deszczowe chmury nie przeszkodziły w dobrej zabawie małym tancerzom, wręcz przeciwnie dzieci udowodniły, że nie ma złej pogody jest tylko złe ubranie.  Je również można było zmienić, przebierając się za truskawkę, pszczółkę bądź biedronkę, podchodząc do specjalnego stanowiska ze strojami.

Nie wiemy, czy chmury przegoniły dziecięce uśmiechy, czy pogodę przywiózł wraz z Marszałkiem Cezarym Przybylskim Poseł Szymon Pogoda , ale na szczęście na niebie pojawiło się nieśmiało słońce. Życzenia dla rolników złożyła również, w imieniu Poseł Zofii Czernow, Dyrektor biura poselskiego Aleksandra Wochal.

Delegacje 22 wsi Gminy Bolesławiec, które zaprezentowały przygotowane przez siebie wieńce Dożynkowe zostały nagrodzone przez Wójta Andrzeja Dutkowskiego nagrodami w wysokości 1000 zł, zaś gospodarze Dożynek nagrodą w wysokości 2000 zł. Delegacja wsi Ustronie została obdarowana przez Burmistrz Lwówka Śląskiego Mariolę Szczęsną nagrodą rzeczową.

Tego dnia rozstrzygnięty został również konkurs na własną interpretację Herbu Gminy Bolesławiec, w którym przyznane zostały dwie nagrody. Laureatami są Anna Jasińska i Jakub Boski

Dodatkową atrakcją dożynek była możliwość zwiedzenia Perły Żeliszowa - wybitnego zabytku epoki wczesnego klasycyzmu, który do 1945 roku pełnił funkcję kościoła ewangelickiego. O przeszłości i przyszłości obiektu opowiadał Wilk Korwin-Szymanowski, rzecznik Fundacji "Twoje Dziedzictwo", opiekującej się żeliszowskim zabytkiem.

Prowadzący imprezę Beata Widera i Jarosław Pikuła stworzyli też okazję do zdobycia nagród dla zebranej publiczności. Udział w konkursie na toczenie ziemniaka w rynnie wzięły drużyny z Ocic i Krępnicy.

Długo wyczekiwane słońce zaświeciło mocniej wraz z pojawieniem się na scenie gwiazd wieczoru. Stefano Terrazzino wraz zespołem wystąpił w asyście olśniewającej tancerki. Wrażenie na publiczności zrobił nie tylko popisami wokalnymi i tanecznymi, ale przede wszystkim cudownym kontaktem, jaki potrafił nawiązać z zebranymi fanami. Specjalne podziękowania oraz upominek wręczył Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec Roman Jaworski oraz Sekretarz Gminy Bolesławiec Iwona Przybylska.

Chwilę później na scenie zawitał Danzel, by dodatkowo rozgrzać publikę. Oprócz dancowych hitów w pamięci szczególnie zapadło wykonanie przez Belga polskich piosenek. On również może dziś rano napić się kawy z bolesławieckiej ceramiki, którą otrzymał na pamiątkę koncertu w Żeliszowie.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna do późnych godzin nocnych. 

Relacja i galeria zdjęć z wydarzenia dostępne również tutaj: http://gokis.boleslawiec.org/619/za-nami-dozynki-gminne-w-zeliszowie.html

Iwona Puszkarz