Dnia 18 sierpnia 2022 roku odbyło się spotkanie zespołów folklorystycznych w Lubaniu. Publiczność, zebrana przed estradą na rynku  z entuzjazmem oklaskiwała muzyków z wielu stron świata.
Jednym z zespołów, który kultywuje tradycje bukowińskie jest zespół Czerniwczanka z Ukrainy. Choć cały ich występ był ciepło przyjęty, największym aplauzem zostały nagrodzone dwa ostatnie utwory, które zostały wykonane wraz z Gminnym Zespołem Pieśni i Tańca „Jutrzenka” z Gminy Bolesławiec. Podczas dalszej części występu nasz lokalny zespół zaprezentował swój nowy repertuar.

W dowód przyjaźni między dwoma zespołami Czerniwczanka została zaproszona przez Jutrzenkę na Bolesławieckie Święto Ceramiki. Członkinie zespołu mogły nie tylko zwiedzić miasto, ale też poznać jego niecodzienną odsłonę i wziąć udział w targach ceramiki – taką możliwość miały po raz pierwszy i miejmy nadzieję nie ostatni. Zwłaszcza, że drugi występ, który dały podczas pobytu w Polsce był równie udany. Czerniwczanka wspólnie z Jutrzenką zaprezentowały się publiczności zgromadzonej na terenie Ogrodu Ceramicznego Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego  "Ceramika Artystyczna". W dowód uznania członkowie zespołów otrzymali od Pani Prezes Heleny Smoleńskiej upominki ufundowane przez zakład.

Zakończeniem tego emocjonującego dnia było spotkanie integracyjne dla obu zespołów z udziałem Dyrektora Festiwalu Zbigniewa Kowalskiego. Jak mówią słowa piosenki „tak niedawno żeśmy się spotkali, a już pożegnania nadszedł czas”. Pożegnaliśmy się ze łzami w oczach.

Ryszard Miziniak