Rada Rodziców, we współpracy z wychowawcami klas II-III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach, zorganizowała wycieczkę do Manufaktury w Bolesławcu. Z wizytą do Żywego Muzeum Ceramiki drugo- i trzecioklasiści udali się 12 maja.

Wraz z przewodnikiem uczniowie poznali każdy etap produkcji naczyń kamionkowych, począwszy od wytworzenia masy ceramicznej, poprzez proces odlewu form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie, po ostateczny, drugi wypał kamionkowych naczyń.

Dzieci dowiedziały się, że w Manufakturze każde naczynie od początku do końca wytwarzane jest ręcznie. W porównaniu do wyrobów fabrycznych wyróżniają się one nie tylko technologią produkcyjną i wzornictwem, ale również czymś więcej. W produktach widać nieuchwytny odcisk wysiłku twórców, którzy z ogromną dbałością nadają naczyniom kształt, formę i ostateczny, efektowny wygląd.

Jak każda prawdziwa manufaktura, Żywe Muzeum Ceramiki posiada swoje tajne receptury i metody, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej mogli na własne oczy, a niekiedy też innymi zmysłami, poznać sztukę tworzenia naczyń ceramicznych.

Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach ceramicznych, mających na celu rozwijanie zdolności manualnych i wrażliwości artystycznej. Była to żywa lekcja lokalnej historii, w trakcie której uczniowie własnoręcznie malowali filiżanki metodą stempelkowania.

Wycieczka do fabryki była ciekawą lekcją, podczas której każdy mógł przyjrzeć się z bliska, w jaki sposób powstaje bolesławiecka ceramika. Z niecierpliwością będziemy oczekiwali na filiżanki, które po szkliwieniu i wypaleniu zostaną dostarczone do naszej szkoły.

Agnieszka Żak