10 maja w Bożejowicach odbyła się już IV Gminna Spartakiada Przedszkolaka. W spartakiadzie udział wzięło 8 drużyn dzieci 5- i 6-letnich oraz ich kibice z terenu Gminy Bolesławiec. Gospodarzami imprezy byli przedszkolaki i nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach, koordynatorem - Małgorzata Jarczyńska, współorganizatorem spartakiady - przedstawiciel Fundacji Wspierającej Zdrowie pan Damian Sawczak, który pełnił również funkcję prowadzącego. 

Spartakiada rozpoczęła się prezentacją i powitaniem zawodników z Brzeźnika, Dąbrowy Bolesławieckiej, Kraśnika Dolnego, Kruszyna, Ocic, Trzebienia, Żeliszowa i Bożejowic. Część artystyczną otwierającą zawody sportowe uświetnił występ taneczny dziewczynek z przedszkola w Bożejowicach.

Młodzi adepci sportu rywalizowali w sześciu specjalnie dla nich przygotowanych zadaniach zwinnościowo – sprawnościowych. Konkurencje, w których dzieci brały udział to wyścigi po torach z przeszkodami, przejście na dużych stopach, układanie puzzli, sadzenie ziemniaków oraz pokonanie slalomu i strzały na bramkę. W ostatniej konkurencji swoje sprawnościowe umiejętności sprawdziły nauczycielki, które łapały wiaderkiem woreczki rzucane przez dzieci. Przedszkolaki wykazały się doskonałą sprawności fizyczną, szybkością, zręcznością, a także umiejętnością pracy w grupie oraz znajomością zasad fair-play.

Spartakiadzie obok sportowej rywalizacji towarzyszyła doskonała zabawa. Na szczególne uznanie zasłużyli sobie kibice, którzy dopingowali i zagrzewali do walki głośnymi okrzykami swoje drużyny. 

Choć walka w konkurencjach była zacięta, to ostatecznie wygranymi zostali wszyscy uczestnicy spartakiady. Z tej okazji gry edukacyjne, słodycze, medale oraz pamiątkowe dyplomy wręczyła dyrektor ZSP w Bożejowicach pani Alicja Krawczyk.

Wygląda na to, że Spartakiada Przedszkolaka w Bożejowicach ma już swoje stałe miejsce w kalendarium wydarzeń regionalnych. Mamy nadzieję, że w ten sposób zaszczepimy dzieciom zamiłowanie do sportu i ukształtujemy umiejętność zdrowej rywalizacji.

Małgorzata Jarczyńska