W dniach 20-22 kwietnia uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Kruszynie wybrali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Warszawy.

Mimo zapowiadanej deszczowej pogody w czasie całej wycieczki nie zmokliśmy ani razu, więc mogliśmy zwiedzać stolicę również na świeżym powietrzu.

Swoje pierwsze kroki skierowaliśmy do miejsca, w którym zaczęła się historia Warszawy, czyli na Zamek Królewski, odbudowany po wojnie dopiero w 1984 roku. To w tym miejscy w XIII wieku książęta mazowieccy założyli swoją osadę na wysokim brzegu Wisły. Wspaniałe zamkowe wnętrza, oryginalne obrazy wielkich mistrzów, które znamy z kart książek historycznych, a nawet faksymile Konstytucji 3 Maja zrobiły na nas wrażenie.

Dalsze poznawanie miasta odbywało się w plenerze – spod Kolumny Zygmunta (najstarszego pomnika świeckiego w Polsce z 1644 roku)  przeszliśmy fragmentem Traktu Królewskiego, czyli ulicą Krakowskie Przedmieście. To przy tej ulicy znajdują się takie budynki jak: Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski czy Kościół św. Krzyża, w którym znajduje się serce Fryderyka Chopina. W tym dniu zobaczyliśmy również uroczystą zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, będącego fragmentem zniszczonego w czasie II wojny światowej Pałacu Saskiego. Spacer zakończyliśmy na starówce, gdzie swój pomnik ma  Syrenka warszawska – oprócz niej poznaliśmy również legendy o bazyliszku, o złotej kaczce, a nawet dowiedzieliśmy się, że dawno, dawno temu w Warszawie żyły jednorożce….:)

Drugi dzień to jeszcze więcej pleneru i jeszcze więcej atrakcji – Łazienki Królewskie, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie znajdują się groby „Zośki”, „Rudego” i „Alka”, znanych z lektury ‘Kamienie na szaniec”.

Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiło Muzeum Powstania Warszawskiego. W małych grupkach lub indywidualnie krok po kroku odkrywaliśmy ponury obraz walczącej Warszawy. Specyficzny klimat muzealnych sal wypełnionych nietuzinkowymi eksponatami pomógł oddać się całkowitej refleksji i zgłębianiu wiedzy o powstańczym zrywie.

Udało nam się zobaczyć również reflektory na stadionie osławionego warszawskiego klubu piłkarskiego Legia przy ulicy Łazienkowskiej, wjechać windą na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki oraz wybrać na „shopping” do galerii handlowej Złote Tarasy, które były najbardziej wyczekiwanym punktem programu.

W ostatnim dniu wybraliśmy się do Świątyni Opatrzności Bożej oraz do pałacu w Wilanowie, będącego rezydencją króla Jana III Sobieskiego.

To był bardzo dobry czas i dla wielu już niestety ostatnia wycieczka w takim składzie.

Anna Kaluzka