Bocian na drzwiach, bociany na budynkach, w ogrodach, na słupach i przede wszystkim w gniazdach - takie właśnie atrakcje można było spotkać w Niedźwiedzicach (Gmina Chojnów). To właśnie tam w piątek 22 kwietnia, wybraliśmy się na pierwszą z cyklu 8 wycieczek, zaplanowanych dla tych trochę starszych mieszkańców Gminy Bolesławiec.

Niedźwiedzice to malownicza wioska, którą wyjątkowo upodobały sobie skrzydlaci mieszkańcy. W przeważającej części są to bociany, ale nie brakuje także innych np. łabędzi czy myszołowów. Wioska ta wygrała konkurs na najpiękniejszą wieś dolnośląską i stanowczo zasługuje na ten tytuł. Na początku odwiedzin w tej pięknej miejscowości przywitały nas przemiłe animatorki Agnieszka i Magdalena. Rozdały nam kartki z wierszowanymi zagadkami i ruszyliśmy w teren. Szukając różnych znaków po drodze mijaliśmy kolejne siedliska bocianie. Mnogość gniazd rozlokowanych we wsi może zaskoczyć miłośników tych ptaków. Bociany, przyzwyczajone do oglądających je ludzi zdawały się wręcz pozować nam do zdjęć. Nie zabrakło także bocianich akcentów w prawie każdym, napotykanym po drodze gospodarstwie domowym.

Po rozwiązaniu zagadki poszliśmy na "bocianie warsztaty". Każdy z uczestników mógł sam sobie zrobić ozdobną torbę, na której prym wiodły oczywiście bociany.

Dla najbardziej aktywnych uczestników animatorki przeprowadziły krótkie zawody, podczas których wybierano jajka z gniazd (oczywiście sztucznych), chodzono na szczudłach itp. Po zaopatrzeniu się w pamiątkowe, bocianie gadżety wycieczkę zakończyliśmy na grillowej kiełbasce i pysznym cieście. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za dobre humory, szerokie uśmiechy i zapraszamy na następne wycieczki.

Beata Widera