Uchodźcy z Ukrainy, oprócz dachu nad głową, ubrań i wyżywienia, potrzebują jak najszybszego zintegrowania się, a zwłaszcza - znalezienia pracy, aby się usamodzielnić. Żeby ją otrzymać - muszą się porozumiewać w naszym języku chociaż w stopniu komunikatywnym. Dwie biblioteki w naszej Gminie, tj. Biblioteka w Kruszynie i Biblioteka w Bożejowicach wyszły naprzeciw tym potrzebom, organizując dla nich bezpłatne kursy języka polskiego.

Kursy zorganizowano przy współpracy z lokalnym historykiem i nauczycielem języka polskiego dla obcokrajowców Sebastianem Zielonką, który również wyposażył biblioteki w niezbędne materiały dydaktyczne. Lekcje dla dzieci prowadzi Anita Kaczmarek, a dla dorosłych - Krzysztof Czekanowski. Zajęcia odbywać się będą przez trzy miesiące i zakończą się otrzymaniem certyfikatu.

Ponadto obie biblioteki wzięły udział w projekcie „Ukraińcy w bibliotece”, którego głównym celem jest wspieranie nie tylko uchodźców, jak również bibliotekarzy, którzy przychodzą im z pomocą. Pierwszym takim działaniem jest szkolenie dla bibliotekarzy. Następnym jest możliwość pobrania gotowych materiałów w języku ukraińskim z informacjami, dotyczącymi działań bibliotek oraz akcja „Bajki dla dzieci w języku ukraińskim dla bibliotek”, w ramach której otrzymamy po 13 książek z bajkami.

Wszystkie biblioteki w naszej Gminie służą wszelkiego rodzaju pomocą, oprócz zajęć z dziećmi, umożliwiają ładowanie telefonu, dostęp do Internetu, drukarki, ksera itp.

Grażyna Wężyk