W kwietniu biblioteki naszej Gminy zorganizowały warsztaty komiksu dla dzieci, które prowadził Szymon Teluk. Dwugodzinny warsztat podzielony był na dwie części – teoretyczną i praktyczną.

W części teoretycznej prowadzący przybliżył uczestnikom historię komiksu. Omówił rodzaje dymków, które miały różną postać – od wstążek aż po napisy na koszulkach, zanim znalazły właściwy kształt. Wyjaśnił, jak zapisać dźwięk, aby rysunek krzyczał, śpiewał lub szeptał. Rysując na żywo – krok po kroku pokazał, w jaki sposób tworzyć karykaturę i komiks.

W części praktycznej na dzieci czekało zadanie, polegające na konstrukcji planu oraz gotowej planszy komiksu.
W efekcie warsztatów, pod czujnym okiem rysownika, powstało wiele interesujących prac. Uczniowie  mogli się przekonać, że do stworzenia dobrego komiksu niezbędny jest nie tylko sam talent plastyczny, ale przede wszystkich chęci oraz dobry pomysł.

Szymon Teluk – malarz, rysownik, ilustrator. Jako twórca posługuje się głównie piórkiem i kolorem, nakładanym w programie graficznym. Tworzy także w technice olejnej. W przeciwieństwie do autorskich cykli malarstwa i rysunku, które balansują na granicy abstrakcji i minimalizmu, jego ilustracja jest figuratywna i narracyjna, powstaje często w wyniku współpracy z pisarzami, muzykami oraz na potrzeby reklamy i stron internetowych. Od lat rysuje karykatury oraz tworzy wizualizacje i concept-arty na potrzeby gier, eventów oraz reklamy. Współtworzył m.in. Znaną postać Kapitana Niepalnego.

Monika Mieszała