Wiele radości i wzruszeń dostarczyło niedzielne wydarzenie, które odbyło się w 3 kwietnia w Domu Ludowym w Bożejowicach. Imprezę zorganizowano specjalnie dla Zofii Michalskiej, chcąc uhonorować jej wkład w kształtowanie kultury.

Zofia Michalska – to w środowisku artystycznym naszego regionu znana postać. Od lat 60. XX wieku współtworzy kulturę muzyczną w Bolesławcu, gra na 11 instrumentach (mandolina, gitara, banjo, mandola, kontrabas, akordeon, fortepian, keyboard, perkusja, flet prosty i saksofon). Pracę zawodową rozpoczęła w 1962 jako instruktor w świetlicy zakładowej PKS w Bolesławcu. Przez wiele lat pracowała w bolesławieckim MDK, w Studium Wychowania Przedszkolnego, Studium Nauczycielskim i Kolegium Nauczycielskim w Bolesławcu, Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia oraz Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie. Pani Zofia prowadziła wiele zespołów, z którymi dumnie prezentowała się na licznych przeglądach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, zajmując na nich czołowe miejsca. Do tych zespołów należały: „Vibrato” – zespół mandolinowy, „Michałki” – kapela chłopięca, „Subito” – zespół mandolinistów, kierowała kapelą w Zespole Pieśni i Tańca „Mały Bolesławiec”, była chórmistrzem zespołu „Jutrzenka”.

Ogromnymi brawami przywitano Panią Zosię, która po wejściu do sali zajęła miejsce na specjalnym „tronie”, a piosenki powitalne zaintonował chór „Harmonia” z Nowogrodźca. W pięknych słowach zawarł podziękowanie dla pracy Zofii Michalskiej Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec - Roman Jaworski, który wraz z Przewodniczącym Rady Gminy - Bogusławem Uziejem i Dyrektorem GOKiS - Januszem Cieślą wręczył pamiątkową statuetkę, ceramiczny serwis oraz kwiaty. Po nich dosłownie rozwiązał się „worek z prezentami”, a do Pani Zosi ustawiła się długa kolejka. Wiele dobrych, serdecznych życzeń padło tego dnia, a podniosła atmosfera utrzymywała się jeszcze długi czas.

Tymczasem na scenie w swoim repertuarze zaprezentował się świetny chór „Harmonia”, kierowany przez Antoninę Zakrzewską. Nie wszyscy tego dnia mogli być na benefisie, ale ich nagrane życzenia wszyscy mieli okazję zobaczyć na ekranie podczas imprezy. Następnym punktem programu był występ trio akordeonowego „Ad Hoc” z Nowogrodźca. Nie zabrakło także zabawnych, aktorskich scenek, w których Ewa Bartków wcielała się w Panią Zosię.

Swoimi pięknymi głosami oczarowały licznie zgromadzoną publiczność dziewczęta z grupy „Iniemamocne” z Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu, prowadzone przez Marka Łętowskiego. Akordeonista Piotr Orawiec zaprezentował słuchaczom „Cygańską pieśń” za co tak jak i poprzedniczki otrzymał gromkie brawa. Niesamowitym kunsztem muzycznym wykazał się Wojciech Andrzejewski (absolwent Szkoły Muzycznej), a jego gra na gitarze zachwyciła widzów.

W nostalgiczny nastrój wprowadziła także wszystkich Milena Konieczna, wokalistka, która ma już na swoim koncie wiele sukcesów. Wspaniały pokaz gry na akordeonach dał Dominik Bezkorowajny, który zagrał w duecie z ze swoim nauczycielem Bogusławem Kłakiem. Niespodzianką dla Pani Zosi był występ naprędce założonego zespołu, w którym grały 3 mandoliny (Elżbieta Tor, Edyta Michalska i Beata Widera) oraz 2 gitary (Agnieszka Orawiec i Łukasz Michalski). Na keyboardach zaprezentowali się tego przed publicznością: Emilia Tkacz i Mateusz Rosiński – uczniowie Pani Antoniny Zakrzewskiej.

Wiele radości sprawiła widzom Agnieszka Orawiec, wykonując na kontrabasie i śpiewając zabawną piosenkę, a towarzyszył jej na skrzypcach Piotr Szmit. Ulubioną piosenkę Pani Zosi (motyw ze „Skrzypka na dachu”) „To świt, to zmierzch” zaśpiewała pięknie Katarzyna Rzepka, za co dostała gromkie brawa. Na zakończenie wystąpił Gminny Zespół Pieśni i Tańca Jutrzenka, który swoimi piosenkami wywołał wiele wzruszeń i wspomnień.

Pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy pomogli w tworzeniu wydarzenia: Pani Antoninie Zakrzewskiej z Nowogrodźca i jej muzykom, MDK w Bolesławcu, PSM w Bolesławcu, wszystkim indywidualnym muzykom, którzy zgłosili się by wystąpić dla Pani Zosi. Moc podziękowań ślemy także do miejscowego KGW, które pomogło na wielu płaszczyznach. Dziękujemy także za upieczone ciasta, za uśmiechy i wiele innych pomocnych dłoni.

Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie.

Beata Widera