10 stycznia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kruszynie odbyła się wspaniała uroczystość. Święto Babci i Dziadka to jedna z najwspanialszych uroczystości, która na stałe wpisała  się w tradycję naszej szkoły.

Uczestniczyli w niej zaproszeni goście m.in.: Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec - Roman Jaworski, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy - Grażyna Łucka, ks. Proboszcz Ludwik Maciak, Radny Gminy - Rafał Janiec i Przewodnicząca Rady Rodziców - Katarzyna Rzepka. Zaszczyt jej organizowania przypadł klasie III i VI oraz klasie 0.

W tym roku wychowawcy klas: Marzanna GalIza Martyniak-Jaworska i Marek Kwaśniak zadbali o niepowtarzalność i doniosłość tego dnia, pozwalając nam jeszcze raz na nowo przeżyć tajemnicę betlejemskiej nocy w przedstawieniu „Jasełek”. Mali aktorzy wspaniale odgrywali swoje role. Bez tremy z wielkim zaangażowaniem wypowiadali swoje kwestie wywołując wzruszenie na twarzy zaproszonych seniorów, którzy chętnie włączali się w śpiew kolęd. Szczególnie mocno zabiły serca wszystkim babciom i dziadkom, gdy najmłodsi uczniowie zakończyli występ słowami kolędy: Zostań Boziu mym braciszkiem, podzielę się z Tobą wszystkim / Dam Ci moje klocki lego, dam misiaczka pluszowego. / Dam zabawki, dam słodycze, babcię dziadka Ci pożyczę / Podzielę się mamą i tatą, bądź braciszkiem moim za to”.

W imieniu wszystkich uczniów wypowiadali słowa z serca płynących życzeń. Odbywało się to w przepięknej scenografii przygotowanej przez nauczycieli i pracowników szkoły. Dekoracja w unikalny sposób połączyła tradycję ze współczesnością i nadała szczególnej wymowy przedstawieniu. Po zakończonym występie uczniowie otrzymali gromkie brawa, a babcie i dziadkowie byli dumni ze swych wnucząt.

Następnie zabrał głos Dyrektor - Dariusz Kunaszko, który w imieniu wszystkich pracowników oraz całej społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kruszynie złożył serdeczne życzenia. Gratulował wspaniałych wnucząt, wyrażając swoje uznanie podkreślił, że mogą być z nich dumni. Jednocześnie zaznaczył, że pozytywne wzorce babci i dziadka są na co dzień zauważalne u uczniów naszej szkoły.

Następnie głos zabrał ks. proboszcz Ludwik Maciak, który dołączył się do życzeń nawiązując do treści obejrzanych jasełek. W ciepłych słowach złożył serdeczne życzenia babciom i dziadkom oraz pogratulował uczniom występu a nauczycielom doboru jasełek.

Kolejnym punktem uroczystości były niespodzianki przygotowane przez milusińskich. Kolorowe laurki i małe przygotowane własnoręcznie prezenciki spowodowały wiele radości i wywołały uśmiech i wzruszenie na twarzach zebranych. Wnuczęta w ten sposób najpiękniej jak potrafiły, dziękowały Dziadkom za miłość, opiekę, pomoc, za wpajane zasady moralne, za to, że są zawsze blisko. Uściskom i całusom nie było końca. Babcie  i Dziadkowie ukradkiem ocierali łzy szczęścia, a rodzice byli dumni ze swoich dzieci.

W momencie, gdy wszyscy zasiedli przy kawie, herbacie, cieście i wielu innych łakociach widać było, że spotkanie to stało się wielkim rodzinnym wydarzeniem, pełnym wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej rozmowy.

Organizacja tego wyjątkowego święta, nie była by możliwa gdyby nie pomoc  rodziców, którzy nie tylko dowieźli honorowych gości na uroczystość, ale okazali dużą pomoc w przygotowaniu imprezy. Naszymi podziękowaniami obejmujemy również pracowników dosługi naszej szkoły, którzy jak zawsze wspierali organizatorów swoją pracą zarówno w przygotowaniu dekoracji jak i całej uroczystości. 

Beata Chmielik