Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to ogólnoświatowe święto obchodzone co roku w lutym w ponad 160 państwach. Głównym celem DBI jest promowanie bezpiecznego korzystania z sieci i rozwiązań cyfrowych przez dzieci i młodzież oraz edukowanie rodziców i nauczycieli w temacie cyberbezpieczeństwa.

Tegoroczne hasło „DZIAŁAJMY RAZEM” ma przypominać, że zapewnienie bezpiecznego korzystania przez dzieci i młodzież z internetu to wspólna troska zarówno opiekunów i nauczycieli, ale także dostawców treści i usług internetowych oraz wielu podmiotów takich jak NASK, mających realny wpływ na podnoszenie bezpieczeństwa w sieci.

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku, nasza szkoła włączyła się w obchody tego dnia. Aby przybliżyć uczniom zasady bezpiecznego wykorzystywania internetu, nauczyciel informatyki – Pan Łukasz Surus oraz pedagog szkolny – Pani Justyna Kapusz przeprowadzili lekcje, na których omówili zagadnienia bezpieczeństwa, praw autorskich, zagrożeń w sieci i cyberprzemocy. Przeprowadzone zostały również różne konkursy o tej tematyce.

Ponadto w ramach obchodów DBI w naszej szkole 25 lutego odbyło się uroczyste podsumowanie podjętych wcześniej działań. Rozstrzygnięte zostały dotychczasowe konkursy indywidualne oraz odbył się konkurs międzyklasowy. W ramach konkursu indywidualnego uczniowie wykonali piękne i wartościowe plakaty oraz przystąpili do quizu wiedzy nt. znajomości zagadnień związanych z bezpieczeństwem w internecie. Tego dnia odbył się również konkurs recytatorski, podczas którego uczniowie zaprezentowali wybrane wiersze o tematyce związanej z bezpieczeństwem w sieci. Wyniki tych trzech konkursów sumowały się, rozstrzygając o ostatecznej klasyfikacji.

Jak się okazało, łączony interdyscyplinarny konkurs indywidualny został zdominowany przez uczniów klasy IV, którzy zajęli w nim aż cztery pierwsze miejsca, a do wyłonienia najlepszej trójki niezbędne było przeprowadzenie dogrywki. Dodatkowa rozgrywka dostarczyła wszystkim wielu emocji, ponieważ rywalizacja przez długi czas była bardzo zacięta. Ostatecznie jednak przyniosła oczekiwane rozstrzygnięcia i wyłonieni zostali zwycięzcy:

  • I miejsce – Konrad Stec kl. 4
  • II miejsce – Piotr Siwko kl. 4
  • III miejsce – Julia Mazur kl. 4
  • wyróżnienie: Julia Sikorska kl. 4

Mnóstwa emocji dostarczył wszystkim również rozegrany w tym dniu konkurs międzyklasowy. Każda klasa miała za zadanie zaprezentować utwór muzyczny autorstwa Mariki pt. „Nie hejtuję”. Pomysłów na jego wykonanie było wiele. Oczywiście uczniowie nauczyli się tekstu i zaśpiewali piosenkę, jednak by zwiększyć swoje szanse na wygraną, klasy musiały się bardziej postarać. Uczniowie przygotowali specjalne stroje, proste układy choreograficzne, transparenty z hasłami, a nawet odegrali krótkie scenki nawiązujące do tekstu piosenki.

Komisja sędziowska, by wybrać najlepszą prezentację, stanęła przed trudnym zadaniem, jednak ostatecznie zdecydowała, że najlepiej do swoich występów przygotowały się klasy IV i VIIa i to właśnie one ex aequo zwyciężyły w tej konkurencji.

Justyna Kapusz, Łukasz Surus