Uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej uczestniczą w projekcie „Deutsch fűr die Grundschule”. Jego kolejny etap odbył się 10 grudnia w Gimnazjum Samorządowym w Bolesławcu.

To właśnie tam uczniowie z Bolesławca, Bożejowic, Dąbrowy, Trzebienia i Żeliszowa rywalizowali między sobą, bawiąc się jednocześnie. Mieli oni do wykonania szereg zadań, które wymagały od nich znajomości słownictwa i tradycji  Świat Bożego Narodzenia w kraju sąsiedzkim – w Niemczech.

Rówieśnicy z klas VI zostali podzieleni na grupy. Pod czujnym okiem gimnazjalistów uczniowie musieli wykonać choinkę oraz ozdoby świąteczne wg instrukcji, która była napisana w języku niemieckim. Po godzinnej zabawie każdy uczeń zaprezentował efekt swojej pracy nazywając go w języku obcym. Po wykonaniu zadania młodzież uczestniczyła w "słodkiej" przerwie. Uczniowie konsumowali ciasta upieczone przez rodziców, nauczycieli i starszych kolegów z gimnazjum. Po przekąsce nadszedł czas na dalsze zmagania w języku niemieckim. Zadaniem dzieci było odnalezienie ukrytego w szkole skarbu. Uczniowie ponownie otrzymali instrukcję. W czasie poszukiwania ukrytego przedmiotu młodzież musiała wykonywać dodatkowe zadania. Ta zabawa wymagała od uczestników nie tylko znajomości języka niemieckiego, ale także współpracy, dobrej komunikacji i organizacji.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Jako jedni z pierwszych dotarli ze skarbem do prowadzących ten projekt pań. Musieli przetłumaczyć z języka niemieckiego na język ojczysty wszystkie polecenia, które prowadziły do ukrytego skarbu.

Na zakończenie zajęć uczniowie przywitali Mikołaja, który przybył z worem prezentów. Aby otrzymać jeden z nich, musieli poprawnie odpowiedzieć w języku niemieckim na jego pytania.

Po zmaganiach naszych uczniów z innymi uczestnikami projektu, uczniowie z Dąbrowy Bolesławieckiej wyjechali z Bolesławca szczęśliwi, radośni i pełni wrażeń. Poszerzyli znajomość  języka obcego oraz krąg znajomych oraz rówieśników z innych szkół.

Beata Przeperska