W sobotę, 26 lutego, równo o godzinie 15:00, rozpoczął się XVII Maraton Układania Puzzli „MAUPA”. Tegoroczna edycja przysporzyła miłośnikom puzzli nie lada kłopotu.

Dziesięć czteroosobowych drużyn zaraz po rozpoczęciu zawodów jednogłośnie stwierdziło, że wzór jest wyjątkowo trudny i czasochłonny. Uczestnicy mieli do ułożenia 1500 elementowy obraz uroczego aniołka. Faktem jest, że musieli wykazać się wyjątkową cierpliwością aby owego aniołka skompletować. Niejednokrotnie dało się słyszeć wśród uczestników jęki zawodu, może troszkę zniecierpliwienia – ale też radość, gdy elementy zaczynały do siebie pasować, przecież najtrudniej jest zacząć a prędzej czy później uda się ułożyć cały wzór.

Wcześniejsze obawy drużyn co do czasochłonności pracy potwierdziły się. Na pierwszą drużynę zgłaszającą wykonanie zadania musieliśmy poczekać aż 6 godzin i 33 minuty. Cztery panie z ekipy „Puzzlomaniaków” dumnie ogłosiły swoje zwycięstwo. Niespełna 6 minut później kolejna drużyna ukończyła zmagania, a była to grupa „Rzep” z Warszawy. Przy gromkich brawach pozostałych uczestników zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca odebrali zasłużone nagrody i dyplomy. Na trzecią lokatę trzeba było poczekać jeszcze dobrą godzinę. Po 7 godzinach i 38 minutach zmagania ukończyła „Grupa Pościgowa”. Zaraz po nich, dokładnie po 3 minutach grupa „Anieli” również ukończyła zadanie. Drużyny z trzecią i czwartą lokatą, szczęśliwe, że się w końcu udało, odebrały nagrody i życzyły powodzenia pozostałym zawodnikom. Kolejną grupą, która ułożyła aniołka w czasie 8 godzin i 41 minut była „Wesoła czwórka”. Pozostali uczestnicy niezłomnie pracowali na kolejne lokaty.

Podczas maratonu, tradycyjnie już, miała miejsce impreza pod nazwą „Noc w bibliotece”. Młodsi miłośnicy układanek mieli tam swoje zawody, w których każdy okazał się wygranym. Był czas na dobrą książkę i wspólne pogaduchy i zabawy.

Tegoroczny maraton był inny od pozostałych jeszcze z jednego względu. Podczas trwania imprezy cały czas miał miejsce kiermasz ciast wraz ze sprzedażą prac z pracowni plastycznej w Kruszynie, z których to dochód w całości dedykowany był małej Julce. Pyszności piętrzyły się na stołach a chętnych na nie było wielu. Efektem tej słodkiej zależności była pokaźna suma zebrana na rzecz Julki, a dokładniej 3.928 złotych. Wszystkim darczyńcom (zarówno tym kupującym ciasta jak i tym, którzy je darowali) oraz wolontariuszom (Asia, Kuba i Roksana) należą się gorące podziękowania.

Klasyfikacja XVII Maratonu Układania Puzzli „MAUPA”

  1. PUZLOMANIAKI - 06:33:32
  2. RZEP – 06:39:53
  3. GRUPA POŚCIGOWA – 07:38:32
  4. ANIELI – 07:41:15
  5. WESOŁA CZWÓRKA – 08:59:56

Beata Widera