Gmina Bolesławiec organizuje zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy. Najpotrzebniejsze rzeczy, które trafią na granicę polsko-ukraińską przywozić można będzie do Krępnicy, Ocic, Trzebienia, Nowej Wsi, Bożejowic oraz Brzeźnika.

W poniedziałek, od godz. 16.00 do godz. 19.00 w Domu Ludowym w Krępnicy przekazać można będzie najpotrzebniejsze rzeczy. 
Wszystkich chętnych do pomocy, prosimy o dostarczanie takich produktów, jak:

  • woda mineralna w 1,5 litrowych butelkach,
  • koce, śpiwory, ręczniki, koce termiczne,
  • łóżka polowe, 
  • świece, zapałki, zapalniczki, baterie, termosy, naładowane powerbanki, lornetki,
  • słodycze dla dzieci,
  • suchy prowiant (kawa, herbata, cukier, konserwy, dania instant, mleko w proszku, dania gotowe dla niemowląt, mleko modyfikowane - z długą datą ważności),
  • środki opatrunkowe (bandaże, opatrunki, gazy, rękawiczki jednorazowe),
  • leki (witaminy, leki na kaszel, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe),
  • środki higieniczne (pieluchy, mokre chusteczki, pasty i szczoteczki do zębów, mydła, szampony),
  • karma dla zwierząt.

Na stronie pomagamukrainie.gov.pl znaleźć można wszelkie informacje na temat tego, jakie produkty są najbardziej potrzebne w danej chwili.

W Domu Ludowym w Nowe Wsi 2 marca w godzinach 16.00-19.00 czynny będzie punkt zbiórki.

W akcje zaangażowani są także strażacy ochotnicy z Ocic, którzy codziennie od poniedziałku do piątku aż do odwołania, w godzinach od 15.00 do 18.00 czekają na dary w remizie OSP w Ocicach. Jeśli chcą Państwo pomóc, a nie mogą w wyznaczonych godzinach przyjechać do remizy OSP - dary zostawić można w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ocicach.
Kontakt: Łukasz 694438800 lub Kamil 726968842.
Zbiórka organizowana jest również przez OSP Brzeźnik (Kontakt: Dawid 515277089) oraz OSP Trzebień (Kontakt: Jarosław 691730514).

W piątek, 4 marca, od godz. 17.00 do 18.00 czynny będzie także punkt w Domu Ludowym w Trzebieniu.

Dodatkowo Wójt Gminy Bolesławiec - Andrzej Dutkowski zachęca Mieszkańców innych miejscowości z terenu Gminy o włączenie się w pomoc. Gmina nieodpłatnie zapewni możliwość prowadzenia zbiórek na terenie swoich obiektów (Domów Ludowych, sal zebrań).

Osoby i podmioty prowadzące indywidualną zbiórkę na rzecz Ukrainy mogą przekazywać zebrane przez siebie rzeczy do powiatowego punktu zbiórki w I Liceum Ogólnokształcącym (w godzinach od 13.00 do 18.00), skąd będą przekazywane do powiatowego punktu magazynowego (subhub). Z punktu magazynowego odpowiednio posortowane i oznakowane dary odbierane będą przez transport organizowany przez Wojewodę Dolnośląskiego i przewożone wprost na granicę.  Sugerujemy właśnie taką formę udzielenia pomocy, gdyż usprawni to organizację i zapobiegnie ewentualnemu chaosowi na granicy.  Więcej informacji pod numerem telefonu nr 535571700, pod którym dyżurować będzie pracownik Starostwa.

Jednocześnie informujemy, że wszelkie formalności, dotyczące rozlokowania i zakwaterowania obywateli Ukrainy na terenie powiatu bolesławieckiego, dokonuje się w Referacie Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Bolesławcu (Pl. Piłsudskiego 2, tzw. "okrąglak") lub pod numerem 757351850 oraz 605146098.

Nie bądźmy obojętni na ludzki dramat, toczący się w Ukrainie.

Karolina Wieczorek