Jasełkowe przedstawienia na trwałe zrosły się już z przeżywaniem świąt Bożego Narodzenia. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie, że mogłoby nie być tego misterium. Dzięki św. Franciszkowi z Asyżu, który dał początek tej wspaniałej tradycji, możemy przeżywać co roku niezwykłe wrażenia związane z oglądaniem scen bożonarodzeniowych. Szczególnie mali widzowie są poruszeni tym przedstawieniem, Nic więc dziwnego, że w szkołach podstawowych jasełka cieszą się niesłabnącym powodzeniem.

Tegoroczne przedstawienie jasełkowe w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym odbyło się 25 stycznia. Ze względu na ograniczenia sanitarne wystawione zostały dwa spektakle; pierwsze o godz. 11.15 dla klas młodszych oraz o godz. 12.00 dla uczniów klas IV-VIII.

Zgromadzeni widzowie byli świadkami wielu zdarzeń. Widzieli wędrujących na spis Maryję z Józefem (Julia Mosorka i Mateusz Baliński). Ze wzruszeniem oglądali jak w żadnym napotkanym domu nie mogli znaleźć gościny i musieli schronić się w szopce, gdzie narodził się Jezus. A wtedy chór aniołów wyśpiewał: „Gloria in excelsis Deo”. Następnie trójka aniołków (Julia Sikorska, Izabela Kowcz i Hanna Słobodzian) obwieściła wszem i wobec radosną wieść o narodzeniu Zbawiciela świata.

Tę podniosłą atmosferę zburzyło wtargnięcie na scenę pasterzy (Jan Kozdrowski i Filip Mosorka), którzy z zapałem dyskutowali na przeróżne tematy. Motywem przewodnim tych rozmów było oczywiście pasienie owiec i bydła. Odpoczynek przy ognisku przerwało im przybycie anioła (Anna Ciupa), który przyniósł radosną wieść o narodzeniu Zbawiciela. I wtedy akcja zaczęła nabierać tempa. Na scenę wyskoczyli nagle rozśpiewani górale i tańcząca góralka (Miłosz Hucał, Łukasz Konefał i Milena Izba).  I zaraz potem wszyscy udali się z przeróżnymi darami do stajenki.

Tymczasem na zamku Heroda (brawurowo zagrana rola przez Marcela Ordę) szykuje się zbrodnia. Oto na dwór królewski przybyli trzej królowie (Wiktor Rolak, Jakub Dudkiewicz i Kacper Jamroży) i wypytywali o nowonarodzonego króla. Herod wzywa swojego sługę (w tej roli Aleksander Mierzwa), aby ten sprowadził uczonego w Piśmie. Wezwany przed oblicze króla uczony w Piśmie (Krzysztof Glasner) wskazuje na Betlejem, jako miejsce narodzenia króla żydowskiego. Po odejściu królów przerażony Herod miota się i nie wie, co ma czynić. Ale za plecami Heroda pojawia się diabeł (Aleksandra Dojnikowska), który podsuwa mu pomysł zgładzenia wszystkich dzieci w Betlejem. Satrapa wydaje swoim żołnierzom (Cyprian Jamróż i Marcin Deberny) rozkaz zabicia niemowląt i tym samym podpisuje wyrok na siebie samego. Na scenę wypadają bowiem śmierć (Emilia Woźna) i diabeł, którzy zabierają złego Heroda do piekła: „za te zbytki chodź do piekła, boś ty brzydki.”   

Po tych brawurowych scenach akcja jasełek ulega wyciszeniu. W stajence Maryja śpiewa Dziecięciu kołysankę. Za chwilę przybywają ze swoimi darami pasterze, górale oraz trzej królowie.

Tak w wielkim skrócie można przedstawić wrażenia z tegorocznych jasełek w Zespole Szkolno-Przedszkolnym  w Kraśniku Dolnym. Jednak żadne słowa nie są w stanie oddać wszystkich gestów, mimiki i pełnej ekspresji gry małych aktorów. Ich zaangażowanie doceniła zgromadzona publiczność, nagradzając cały występ gromkimi i długimi brawami. Te oklaski należą się także panu Hubertowi Haniszewskiemu, który ofiarnie montował szopkę oraz rozstawił sprzęt nagłaśniający, pani Alicji Michalskiej za czuwanie nad podkładem muzycznym, paniom Anecie Łukasiewicz, Barbarze Wojtas i Marii Rolak za pomoc przy scenografii oraz Jackowi Rozpędowskiemu za czuwanie nad  całokształtem tego przedsięwzięcia.

Podsumowaniem tegorocznych wrażeń jasełkowych było wystąpienie dyrektor szkoły pani Krystyna Myszkun, która podziękowała małym aktorom za wspaniały występ, podkreślając ich zaangażowanie w kreowanie poszczególnych postaci. Na zakończenie pani dyrektor złożyła wszystkim obecnym życzenia zdrowia i dobrego wypoczynku w czasie zbliżających się ferii zimowych oraz wyraziła nadzieję, że tradycja jasełek szkolnych zostanie podtrzymana w kolejnych latach.

Jacek Rozpędowski