W poniedziałkowy wieczór w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu odbyło się spotkanie autorskie, które przyciągnęło prawdziwe tłumy. A wszystko to za sprawą premiery książki "Kruszyn – miejsce niezwykłe".

 

O tym, że Kruszyn jest miejscem niezwykłym przekonać się może każdy, kto sięgnie po najnowsze wydawnictwo Urzędu Gminy Bolesławiec. Natomiast o tym, że mieszkańcy Kruszyna są niesamowici, przekonał się przede wszystkim Sebastian Zielonka – autor książki.

 

- Kiedy rozpoczęły się prace nad nią i na spotkania przychodziły kolejne osoby, przynoszące ze sobą swoje prywatne materiały, zdjęcia i inne pamiątki rodzinne wiedziałem, że uda nam się stworzyć autentyczną i prawdziwą książkę, która będzie naszym świadectwem dla kolejnych pokoleń – mówił Sebastian Zielonka.

 

Pomysł na książkę zrodził się spontanicznie – najpierw była pierwsza, a później druga wystawa w tutejszej bibliotece, następnie propozycja Wójta Gminy Bolesławiec – Andrzeja Dutkowskiego, by spróbować te materiały zebrać i uporządkować. Kiedy wszystko było już zarchiwizowane stało się jasne, że jest to materiał na książkę.

 

- Z Sebastianem Zielonką spotkaliśmy się kilkakrotnie i szczerze mówiąc nie wierzyłem, że publikacja tak szybko ukaże się drukiem – wspominał Wójt, Andrzej Dutkowski. - Zainteresowanie mieszkańców, którzy coraz częściej pytali o termin realizacji tego zadania sprawiło, że postanowiliśmy wydać ją jeszcze w tym roku. Dziś, podczas tego spotkania, możemy powiedzieć, że każdy z nas spisał się znakomicie, a książkę składamy dziś na Wasze ręce.

 

W spotkaniu udział wzięło blisko 300 osób. Część z nich była bezpośrednio zaangażowana w powstanie książki, ponieważ składają się na nią prywatne zdjęcia, wspomnienia mieszkańców, archiwa... To właśnie tym osobom w ramach podziękowania Wójt Gminy Bolesławiec wręczył drobne upominki.

 

Spotkanie autorskie poprowadziła Grażyna Wężyk z lokalnej biblioteki, ściśle współpracująca z historykiem. Wspólnie opowiedzieli oni o kolejnych rozdziałach publikacji, wspomnieli ciekawe anegdoty, miejsca, których dziś w Kruszynie już nie ma.

 

Każdy uczestnik spotkania otrzymał publikację, którą następnie podpisywał Sebastian Zielonka.

 

Dodatkowo obejrzeć można było prezentację zdjęć z dawnego oraz współczesnego Kruszyna, a Koło Gospodyń Wiejskich zadbało o słodki poczęstunek.

 

Publikacja książki "Kruszyn – miejsce niezwykłe" sfinansowana została przez Urząd Gminy Bolesławiec.  

 

Karolina Wieczorek

Materiał wideo