Tradycyjnie już mieszkańcy gminy Bolesławiec spotkali się w Domu Ludowym w Łaziskach, by wspólnie świętować zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Nie zabrakło wspólnego kolędowania, warsztatów artystycznych i kulinarnych i jasełek w wykonaniu najmłodszych.

14 grudnia Dom Ludowy w Łaziskach przypominał pracownię Świętego Mikołaja. Przy jednym stole dzieci i dorośli pod czujnym okiem Anetty Kamińskiej zdobili bożonarodzeniowe bombki. Tym samym powstały oryginalne, brokatowe zdobienia, kolorowe wstążeczki oraz świecące elementy, które całkowicie odmieniły kupne ozdoby. Przy drugim stole Krystyna Grela pokazywała, w jaki sposób udekorować można pierniczki. Co prawda warsztatowicze nie pracowali na gotowych słodkościach, a elementach z masy solnej, jednak końcowy efekt był zachwycający. Spora część ozdób trafiła na stojącą na scenie choinkę. Obok niej stanęła szopka, przygotowana przez mieszkańców wsi.

Przez cały wieczór młodzi wokaliści z Pracowni wokalnej Agnieszki Orawiec śpiewali kolędy, pastorałki i inne piosenki świąteczne. Osoby, które postanowiły ten niedzielny wieczór spędzić w Łaziskach, z chęcią przyłączały się do wspólnego śpiewania.

Tymczasem w kuchni panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łaziskach pokazywały najmłodszym, jak robić pierogi oraz korzenne pierniki. Tym samym już po chwili dochodzące z kuchni zapachy sprawiły, że niektórzy myśleli już tylko o jedzeniu.

Kolejnym punktem programu były jasełka, wykonane przez najmłodszych mieszkańców Łazisk. Dzieci do występu przygotowała Gizela Grabowska, a przedstawiona przez nich wersja opowieści była mocno osadzona we współczesnych realiach.

Po nich głos zagrał Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski, który podziękował mieszkańcom za tradycyjne spotkanie w iście rodzinnej atmosferze. Natomiast Grażyna Łucka – Przewodnicząca lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich powitała wszystkich przybyłych.

Przyszedł w końcu czas na złożenie sobie życzeń i symboliczne podzielenie się opłatkiem. Ksiądz Ludwik Maciak życzył wszystkim spokoju w ten czas Bożego Narodzenia. W tym czasie na stołach zaczęły pojawiać się wigilijne potrawy, a wszyscy uczestnicy spotkania zasiedli do wspólnego stołu.

Karolina Wieczorek