Grudzień nieodłącznie kojarzy nam się ze Świętami Bożego Narodzenia i w tym czasie wiele wydarzeń kulturalnych nawiązuje właśnie do nich. Nie inaczej było 12 grudnia w Kruszynie, gdzie na placu przed Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy.

Imprezę rozpoczęła piękną, świąteczną piosenką Katarzyna Rzepka, a zaraz po muzycznym wstępie symbolicznego otwarcia Jarmarku dokonał Zastępca Wójta Gminy Bolesławiec - Roman Jaworski. Po świątecznych życzeniach wspólnie z Radnym - Henrykiem Ostrowskim i Dyrektorem GOKiS - Januszem Cieślą ustroili wielką choinkę, znajdującą się na placu, dając tym samym sygnał do oficjalnego otwarcia Jarmarku.

Tymczasem na placu rozpoczęła się sprzedaż świątecznych towarów. Czegóż tam nie było? Piękne stroiki, bombki, ręcznie robione zabawki, biżuteria i wiele innych oryginalnych ozdób. Nie zabrakło także czegoś dla smakoszy: ryby wędzone, szynki, boczki, pierogi z kapustą i grzybami, uszka, makowce, pierniczki i tak wiele pyszności, że każdy oglądający robił się głodny.

Ze sceny cały czas rozbrzmiewały kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne. Przed liczną widownią zaprezentowali się: Gminny Zespół Pieśni i Tańca „Jutrzenka”, dzieci i młodzież z pracowni muzycznej w Kruszynie, prowadzonej przez Agnieszkę Orawiec, Zespół Śpiewaczy z Żeliszowa oraz Zespół „Leśne Nastroje” z Dobrej.

Dla najmłodszych zorganizowano paradę pomocników Mikołaja. Pięknie przebrane dzieci przeszły wraz z Mikołajem dookoła placu i otrzymały nie tylko gromkie brawa, ale także prezenty. Inną niespodzianką dla dzieci była darmowa karuzela i Mikołajowy pociąg na szynach.

Każdy widz miał także okazję spróbować świątecznego barszczu, który serwowało KGW z Kruszyna. Pozostałe koła z Bożejowic-Rakowic, Nowej, Brzeźnika i Szczytnicy także serwowały przepyszne potrawy, a ich stoiska oblegane były przez klientów.

Tego dnia w budynku GOKiS-u można się było zaszczepić przeciw COVID-19 i wiele osób skorzystało z okazji.

Dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia przyszli do nas na Jarmark Bożonarodzeniowy: występującym, wystawcom, a w szczególności firmie „Meduza” z Kruszyna, która ufundowała piękną choinkę, ubieraną sukcesywnie przez widzów Jarmarku. Dziękujemy także strażakom z OSP Trzebień za urozmaicenie Jarmarku dwoma wozami.

Mamy nadzieję, że Jarmark Bożonarodzeniowy w Kruszynie na stałe wpisze się w kalendarz gminnych wydarzeń.

Beata Widera