CEIDG – zmiany w korzystaniu przez internet
W połowie grudnia 2021 roku zmieni się sposób elektronicznego składania wniosków do CEIDG. Konto użytkownika ceidg.gov.pl przestanie istnieć, a zastąpi je Konto Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl. Poznaj szczegóły i przygotuj się na zmiany.

Kreator wniosku zastąpi elektroniczny formularz CEIDG-1
Jeśli korzystasz z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) przez internet, na pewno znasz już e-usługi CEIDG w serwisie Biznes.gov.pl.

Wyróżnia je interaktywność, nowoczesność i intuicyjność - nie musisz wypełniać kolejnych pól skomplikowanego formularza zastanawiając się, czy na pewno cię dotyczą. Kreator wniosku, krok po kroku, prowadzi przez pytania dopasowane do twojej sprawy i prosi o uzupełnienie danych. Na podstawie twoich odpowiedzi system tworzy wniosek do CEIDG.

Od 13 grudnia 2021 roku swoją sprawę w CEIDG załatwisz tylko w ten sposób - wnioski do CEIDG będzie można składać tylko w e-usługach CEIDG na Biznes.gov.pl. Elektroniczny formularz CEIDG-1 nie będzie już dostępny.

Do kreatorów wejdziesz w łatwy sposób, na przykład ze strony głównej Biznes.gov.pl. Na stronie ceidg.gov.pl, kafelek: „Złóż wniosek CEIDG” przekieruje cię do e-usług na Biznes.gov.pl.

Jeśli nadal działasz przez stronę ceidg.gov.pl i korzystasz z formularza CEIDG-1, sprawdź już dziś, jak działają e-usługi CEIDG na Biznes.gov.pl oraz jak wygląda nowe Konto Przedsiębiorcy.

Konto Przedsiębiorcy zamiast konta na ceidg.gov.pl
Kolejne zmiany dotyczą korzystania z konta w serwisie ceidg.gov.pl.

Od 13 grudnia 2021 roku nie będzie już możliwe zalogowanie się do konta użytkownika ceidg.gov.pl.

Funkcje dotychczasowego konta przejmie Konto Przedsiębiorcy, czyli konto użytkownika w serwisie Biznes.gov.pl, połączone z danymi z CEIDG.

Ważne! Aby uzyskać dostęp do Konta Przedsiębiorcy musisz się zarejestrować. Skorzystaj z instrukcji rejestracji i logowania w serwisie Biznes.gov.pl.

Po zalogowaniu się do Konta Przedsiębiorcy znajdziesz w nim dane przeniesione z konta na CEIDG, w tym dane twojej firmy, historię swojego wpisu do CEIDG oraz status złożonych wniosków.

Co załatwisz w Koncie Przedsiębiorcy:pobierzesz zaświadczenia o wpisie do CEIDG i sprawdzisz swój wpis

 • złożysz wniosek o wpis do CEIDG
 • zmienisz dane firmy w rejestrze
 • zawiesisz, wznowisz albo zamkniesz firmę
 • dopiszesz pełnomocnika albo prokurenta do CEIDG i zarządzisz pełnomocnictwami
 • zrealizujesz wiele spraw urzędowych, sprawdzisz wysłane wnioski oraz odpowiedzi z urzędów – informacje o załatwieniu sprawy lub powiadomienia o błędach we wnioskach.

Dzięki Kontu Przedsiębiorcy swoje sprawy załatwisz szybciej.

Jako zalogowany użytkownik Biznes.gov.pl nie musisz za każdym razem wprowadzać swoich danych do elektronicznych usług. Pola z danymi zapisanymi w systemie są wypełniane automatycznie.

Konto Przedsiębiorcy to także twoje archiwum - w uporządkowany sposób prezentuje aktualne i historyczne sprawy i wnioski wraz z odpowiedziami urzędów.

Co ważne, lista dostępnych możliwości i ułatwień będzie się stopniowo zwiększać. Docelowo w Koncie Przedsiębiorcy znajdziesz listę sugerowanych spraw, które powinieneś załatwić w najbliższym czasie. System przypomni ci o zbliżających się terminach, tak byś nie przeoczył żadnej ważnej daty związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz zawiadomi o sprawach mających wpływ na twoją firmę i najważniejszych zmianach prawnych.

W Koncie Przedsiębiorcy znajdziesz również twoją skrzynkę do doręczeń elektronicznych. Poprzez Konto przejdziesz do innych systemów administracji, bezpośrednio do zakładek przeznaczonych dla ciebie lub twojej firmy.

Jak korzystać z CEIDG po zmianach
To proste! Konto Przedsiębiorcy to twój punkt startowy do załatwiania spraw w CEIDG.

Po wejściu na stronę główną Biznes.gov.pl zaloguj się do Konta Przedsiębiorcy przez Login.gov.pl, wykorzystując profil zaufany lub e-dowód.Jeśli to twoje pierwsze logowanie system przeprowadzi cię przez proces rejestracji.

Pamiętaj! Tylko takie logowanie - przez Login.gov.pl - umożliwi ci załatwienie sprawy w CEIDG.

Skąd te zmiany - co zyskują przedsiębiorcy
Biznes.gov.pl to nowoczesna platforma e-usług publicznych, która zastąpi narzędzia oferowane do tej pory na ceidg.gov.pl.

Dzięki połączeniu dwóch serwisów przedsiębiorcy zyskają:

 • dostęp w jednym miejscu do kompletu potrzebnych informacji i usług, a co za tym idzie – zmniejszenie liczby stron internetowych, które muszą odwiedzać i obsługiwać, aby załatwić sprawę urzędową,
 • jedno konto użytkownika, czyli Konto Przedsiębiorcy - jedno miejsce do sprawdzania powiadomień, statusu i historii realizowanych przez siebie spraw urzędowych, również spraw załatwianych w rejestrze CEIDG oraz w przyszłości do zarządzania korespondencją w skrzynce do e-Doręczeń,
 • możliwość wielokrotnego korzystania z danych raz wprowadzonych, dzięki czemu realizacja różnych e-usług publicznych jest szybsza i prostsza,
 • nowoczesne e-usługi CEIDG, bazujące na użyteczności, łatwości, intuicyjności, personalizacji, pomocy kontekstowej i prostym języku,
 • dostęp z różnych urządzeń, w szczególności urządzeń mobilnych oraz dla osób z niepełnosprawnościami, z uwzględnieniem wytycznych WCAG.

Biznes.gov.pl udostępnia ponad 300 różnych e-usług, za które odpowiadają różne instytucje publiczne. To oznacza, że w jednym miejscu przedsiębiorca może załatwić zarówno sprawy w rejestrze CEIDG, jak i inne sprawy urzędowe, które pojawią przy prowadzeniu firmy.

Zarejestrowany użytkownik Biznes.gov.pl odbierze w Koncie Przedsiębiorcy między innymi:

 • zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach,
 • zaświadczenie potwierdzające status podatnika VAT,
 • zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS.

Załatwi również sprawy przed Urzędem Ochrony Danych Osobowych, Generalną Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Inspekcją Pracy i wieloma innymi instytucjami.

W niedługiej perspektywie Biznes.gov.pl wzbogaci się o kolejne funkcjonalności, między innymi wyszukiwarkę firm zarejestrowanych w CEIDG i KRS. Będzie to jedno narzędzie do wyszukiwania firm indywidualnych i spółek handlowych, co uprości przedsiębiorcom weryfikację kontrahentów.

Wsparcie Centrum Pomocy Przedsiębiorcy
Jeśli masz pytania o e-usługi CEIDG na Biznes.gov.pl, potrzebujesz pomocy w złożeniu wniosku, przy rejestracji firmy lub zmianach we wpisie, skontaktuj się z naszym Centrum Pomocy.

Centrum Pomocy oferuje profesjonalną pomoc konsultantów za pośrednictwem kilku kanałów komunikacji, bez konieczności wychodzenia z domu. Przedsiębiorca ma do dyspozycji telefon, livechat i formularz do zgłaszania pytań.

Infolinia odpowiada na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Konsultanci mówią w języku polskim i angielskim.

Telefoniczny kontakt z Centrum Pomocy Przedsiębiorcy jest możliwy od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt) od 7:00 do 17:00 pod numerami telefonów: 801 055 088 lub 22 765 67 32.

Więcej informacji tutaj: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001157