„Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym."

Święto Górnika – „Barbórka'' obchodzona 4 grudnia na cześć św. Barbary, patronki górników, to data, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Ten ważny dla każdego górnika dzień przedszkolaki uroczyście świętowały w przedszkolu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym 2 grudnia. Dzieci z grupy 3-, 4-, 5- i 6-latków przygotowały krótki występ. 

W związku z trudną sytuacją epidemiczną, podobnie jak w ubiegłym roku, na tę uroczystość nie mogli zostać zaproszeni goście – górnicy, więc w galowy strój górnika przebrała się jedna z nauczycielek przedszkola – Pani Alina Hojniak

Dzieci zapoznały się ze strojem górnika, zwyczajami i tradycjami. Maluchy z uwagą i zainteresowaniem słuchały, a także zadawały ciekawe pytania.  

Wszystkim górnikom życzymy zdrowia i jak nakazuje zwyczaj i tradycja stara: „Niech im błogosławi Święta Barbara”.

Alina Hojniak