Coraz szybciej zbliżamy się do okresu przedświątecznego, dlatego też klasa 2 i 3 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bożejowicach pojechała do Piotrowic na „Warsztaty pierogowe”, bo któż z nas wyobraża sobie polską Wigilię bez pierogów.

Dzieci miały okazję zapoznać się z historią i rodzajami pierogów na świecie. Każde dziecko otrzymało fartuszek oraz mikołajową czapeczkę. Prowadzący przygotowali też dla nich stolnice, wałki, ciasto oraz farsz do najbardziej znanych w Polsce pierogów - ruskich, a także z kapustą i grzybami. Dzieci samodzielnie wałkowały ciasto, wykrawały kółka, a następnie napełniały farszem i zaklejały swoje pierogowe arcydzieła. Jednym szło świetnie innym nieco gorzej. Zabawy i śmiechu było co niemiara.

Po wykonanej pracy, w oczekiwaniu na ugotowanie pierogów poznały polskie zwyczaje świąteczne. Rozmawiały też o Mikołaju, jego zamieszkaniu oraz możliwości spełnienia przez niego swoich marzeń. Świetnie bawiły się śpiewając kolędy, ilustrując je ruchem.

Dodatkowo nauczyły się prawidłowo nakrywać świąteczny stół: rozkładały talerze, sztućce oraz szklanki. Dzieci obiecały prowadzącym pomoc rodzicom w przedświątecznych przygotowaniach z wykorzystaniem nabytych umiejętności. Na koniec zajadały się wykonanymi przez siebie pierogami.

Zadowolone i najedzone, z zakupionymi pamiątkami, szczęśliwie wróciły do domu.

Lidia Dąbal