W dniach 28-30 listopada Zespół Śpiewaczy „Ocice” miał szczególną okazję wziąć udział w festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, na którym już od 5 lat prezentowane są najciekawsze tradycje muzyczne z różnych regionów Polski (oraz z innych części Europy i Świata), gdzie dawne pieśni, tańce i muzyka nadal są praktykowane, a także coraz częściej mają swą kontynuację wśród młodego pokolenia oraz inspirują twórczość współczesnych kompozytorów.
Tegoroczna edycja festiwalu oddawała hołd postaci Oskara Kolberga – ojca polskiej folklorystyki i etnografii. Z okazji ustanowionego przez Ministra Kultury roku 2014 Rokiem Kolberga, w piątek 28 listopada na festiwalu odbył się koncert z cyklu Rzeczpospolita Kolberga pt. „Kraina Południowo-Zachodnia”, gdzie „Ocice” zaprezentowały bogatą i unikatową tradycję muzyczną reemigrantów z Jugosławii na Dolnym Śląsku.
W sobotę, w drugi dzień festiwalu, Ociczanie wzięli udział w prezentacji Dolnośląskiej Szkoły Tradycji, która od wiosny działa w ich wsi, jako jedna z sześciu takich Szkół w Polsce, powstałych pod egidą Akademii Kolberga. Razem z młodymi adeptami ocickiej Szkoły Tradycji poprowadzili warsztaty tańców kolo, „udowica”, „cigan”, „sirotica” i polka. Następnie wraz uczestnikami wszystkich sześciu Szkół z całej Polski śpiewali do późnego wieczora oraz bawili się na Nocy Tańca, na którą przybyło ponad 500 osób z Warszawy i z wielu innych miast, a nawet z obcych krajów.
Na zakończenie festiwalu w niedzielę Zespół Śpiewaczy „Ocice” uczestniczył w uroczystej mszy adwentowej w Kościele Pokamedulskim na Bielanach oraz we wspólnym śpiewaniu adwentowych pieśni ze śpiewaczkami ze wsi Bandysie na Kurpiach.
Te trzy dni w stolicy na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, dostarczyły zespołowi wielu mocnych wrażeń, a zwłaszcza poczucia, że ich muzyka i pieśni są obecnie bardzo cennym i poszukiwanym skarbem, docenianym przez coraz szerszą (i coraz młodszą!) publiczność.
Olga Chojak
Fot. Gutek Zegier