We wtorek, 20 lipca, odbyła się pierwsza z kilku wycieczek zaplanowanych przez GOKiS na okres wakacyjny. Pełna oczekiwań na nowe doznania grupa wyruszyła do Czapli – Wioski Piasku i Kamienia.

Wioska wykorzystuje swoje geologiczne zasoby naturalne: piasek i kamień, i to właśnie dookoła nich kręciły się wszystkie wtorkowe zajęcia. Po krótkiej drodze przywitały nas przemiłe panie animatorki, które od razu zaprosiły grupę na piaskowe warsztaty. Tam mieliśmy okazję zrobić tzw. szklany ogródek, w którym oprócz piasku, kamieni i muszelek „wyrosły” prawdziwe rośliny. A co najważniejsze, wszyscy zabraliśmy nasze „ogródki” na pamiątkę.

Pogoda trochę straszyła, lecz mimo tego wybraliśmy się w teren. Przeszliśmy się ścieżką geologiczną i był to “Spacer po dnie morza kredowego”. To trasa po byłych wyrobiskach piaskowców, które przybliżają ukrytą w skałach historię sięgającą miliony lat wstecz, o czym opowiadały nam animatorki. Oglądnęliśmy także kamienne skwerki i ogródki tematyczne w Czaplach, a dzieci, skacząc po płytach, bawiły się w „lawę”.

Po powrocie trochę zgłodnieliśmy, więc bardzo nas ucieszyła informacja, że za chwilę będziemy piec prawdziwe podpłomyki. Wcześniej każdy z nas musiał je dobrze rozwałkować, a potem takie upieczone i pachnące posmarować dżemem. Mmm… żałujcie, że tego nie jedliście. Niezwykłe było także miejsce grillowe wraz z altanami z bali i paleniskiem oraz elementami małej architektury wykonanej z piaskowca. To było także miejsce, w którym dzieci mogły się pobawić na świeżym powietrzu i poznać wzajemnie.

Na zakończenie nie zabrakło pieczonej kiełbasy i piosenek granych przez jedną z mam na gitarze. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy, czas spędzony na wycieczce minął bardzo szybko.

Organizatorem wycieczki był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie.

Beata Widera