Podczas dzisiejszej Sesji Rady Gminy Bolesławiec Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie uhonorowano 3 pary – Marię i Józefa Januszów, Marię i Feliksa Jańców oraz Irenę i Andrzeja Gieszczyków.

Wręczenie Medali Prezydenta RP to zawsze podniosła chwila. Nie inaczej było także podczas środowej Sesji. Jubileusz Diamentowych i Złotych Godów to niezmiennie moment pełen uśmiechów, ale również i wzruszeń. 

Państwo Maria i Józef Januszowie są małżeństwem z 60-letnim stażem. Zanim jednak przyszło im świętować ten jubileusz i zanim osiedlili się na stałe w Kruszynie – przyszło mi pokonać długą, często niełatwą drogę. Drogę, która z Bośni zaprowadziła ich na teren powiatu bolesławieckiego – rodzina pana Józefa osiedliła się początkowo w Gromadce, a pani Marii – w Bolesławicach. Maria i Józef poznali się na wspólnym weselu u kuzynów. Następnie podtrzymywali i pielęgnowali swoją znajomość, spotykając się w wolnych chwilach. Ślub cywilny zawarli 2 kwietnia 1960 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Bolesławcu, a ślub kościelny tego samego dnia w kościele w Bolesławicach. Obecnie Państwo Januszowie odpoczywają na emeryturze, ciesząc się wspólnym życiem, osiągnięciami własnych dzieci i wnuków oraz dorastaniem prawnuków. 

Od 50 lat szczęśliwym małżeństwem są Państwo Maria i Feliks Jańcowie – również mieszkańcy Kruszyna. 1 stycznia 1969 roku cały świat świętował nadejście Nowego Roku, a 18-letnia Marysia szykowała się na wesele kuzyna, które miało odbyć się tego dnia w Golnicach. Nie zdawała sobie jeszcze wtedy sprawy, że wśród gości weselnych spotka młodzieńca, z którym spędzi życie. 25 lipca 1970 r. powiedzieli sobie sakramentalne „tak”. Obecnie Państwo Jańcowie są rodzicami 2 synów i spełniają się w roli dziadków.

Również jubileusz 50-lecia małżeństwa świętują mieszkańcy Dobrej Irena i Andrzej Gieszczykowie. Małżonkowie znali się ze szkoły i w czasach szkolnych zaczęli się spotykać. Związek małżeński zawarli 29 sierpnia 1970 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Złotoryi i od tego czasu są z sobą nieprzerwanie. Mają dwoje dzieci: syna i córkę oraz 4 wnuków.

W imieniu Prezydenta RP medale wręczył Wójt Gminy – Andrzej Dutkowski oraz Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Uziej. Małżonkowie otrzymali także listy gratulacyjne, wystosowane przez Wójta.

Jubilatom życzymy kolejnych, wspólnych lat, wypełnionych miłością, szacunkiem i wzajemnym zrozumieniem.

Karolina Wieczorek