Kolejne warsztaty przedświąteczne odbyły się w Domu Ludowym w Kraśniku Dolnym. Tym razem uczestnicy zajęć pracowali z masą solną, której już za tydzień dodadzą kolorów.

O tym, że w każdym dorosłym drzemie dziecko przekonać się można było w środowy wieczór podczas drugich warsztatów przedświątecznych. A by się o tym przekonać wystarczyła mąka, sól, olej i woda. To właśnie z tych składników w kilka minut powstała masa solna. W tym, by była idealna, pomagała Danuta Ziober – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kraśniku Dolnym. Później pracowała już tylko wyobraźnia…

A ta większości warsztatowiczów podpowiedziała, by z gotowego materiału stworzyć anioły. Po części odpowiedzialna była za to także Anetta Kamińska z Fundacji Pro Futuris, która przyniosła na zajęcia kilka przykładowych prac – w tym także właśnie figurki aniołów. Oprócz nich można było korzystać również z gotowych foremek do pierniczków, za pomocą których powstały inne, drobne ozdoby.

- Anioły powiesić można na choince czy jako ozdobę w oknie – mówi Anetta Kamińska. – Natomiast gwiazdki, misie czy serduszka, które powstały za pomocą foremek, to idealna dekoracja nie tylko na świąteczne drzewko. Po przyklejeniu do patyczków lub drewnianych klamerek mogą ozdabiać kwiaty doniczkowe czy firanki.

Po ponad godzinie twórczej pracy warsztatowicze tradycyjnie już usiedli przy wspólnym stole, racząc się kawą, herbatą oraz pysznym orzechowcem domowej roboty. Chętni mogli także dokończyć zeszłotygodniowe prace z bombek. Tymczasem cuda z masy solnej trafiły do piekarnika. Za tydzień będą gotowe do ozdabiania.

To już drugie warsztaty z cyklu zajęć, które organizuje lokalne Koło Gospodyń Wiejskich oraz Fundacja Pro Futuris. Tym razem w zajęciach także uczestniczyło blisko 30 osób z Kraśnika Dolnego, Bolesławca i Nowej Wsi.

Karolina Wieczorek

Fot. Dariusz Dudziak