1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jest on przeprowadzany raz na 10 lat i w tym roku potrwa do 30 września.

Obowiązkową formą jest samospis internetowy poprzez portal https://spis.gov.pl . Osoby, które spiszą się przez internet mogą także wziąć udział w loterii, o czym szerzej na https://loteria.spis.gov.pl .

Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej (nr. tel: 22 279 99 99) lub wywiad z rachmistrzem. Rachmistrz będzie dzwonił z numeru telefonu 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrzowi nie możesz odmówić realizacji spisu. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Jeśli już zrealizowałeś obowiązek spisowy przez Internet albo poprzez infolinię spisową, nikt z GUS nie będzie dzwonić do Ciebie w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

Prawdziwy rachmistrz nie zapyta Cię o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych, co należy zgłosić na policję.

Tożsamość rachmistrza można zweryfikować przez:

Specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/

Kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 , wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań,  a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.

Dodatkowych odpowiedzi na pytania i wątpliwości można również uzyskać poprzez infolinię spisową: 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora). Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00.