11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach naszego narodu. Właśnie wtedy Polska odzyskała niepodległość. Było to wielkie wydarzenie i  zwycięstwo okupione krwią pokoleń.

Dla uczczenia tego narodowego święta i przypomnienia ważnej dla Polski daty w Domu Ludowym „Jarzębina” w Trzebieniu odbył się koncert patriotyczny „Ku niepodległej”, w którym wzięły udział dwa zespoły muzyczne z Trzebienia: „Jarzębinki”- dzieci i młodzież z warsztatów „Muzyka i teatr” oraz „Bojagama”- zespół śpiewaczy ściśle współpracujący z Domem Ludowym w Trzebieniu.

Obchody 96 rocznicy odzyskania  niepodległości zaszczycili swoją obecnością: Przewodniczący Rady Gminy - Bogusław Uziej, Radny - Andrzej Szwedo oraz Sołtys wsi Trzebień - Urszula Wieczysta.

Uroczystość rozpoczęła się słowami Jerzego Waldorfa „Myśląc o przyszłości narodu trzeba oprzeć się o jego groby”.

Recytacji patriotycznych wierszy i prezentacji fragmentów polskich dziejów towarzyszyły patriotyczne pieśni. Usłyszeć można było między innymi: „I Brygadę” , „Szarą piechotę”, „Białe róże” czy „Warszawiankę”. Koncert był żywą lekcją patriotyzmu, artyści wprowadzili widownię w nastrój zadumy nad życiem i wartością wolności, a pieśni nabrały szczególnego charakteru, budząc ogromne emocje i przypominając nam, że „wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta, nie są czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować ponieważ wspomnienie dziadów pieśnią powinno być dla synów”.

Podczas koncertu uczczono pamięć poległych zapaleniem zniczy pod brzozowymi krzyżami i recytacją wiersza R. Bergiel „Bezimienne groby”.

Koncert obudził w wielu z nas, tym występującym jak i widowni, poczucie dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Choć w naszych czasach słowo „patriota”, „patriotyzm” straciły na znaczeniu to koncert „Ku niepodległej” pozwolił na chwilę zadumy i refleksji. Mam nadzieję, iż w tym podniosłym dniu , w Dniu Święta Niepodległości, każdy zastanowił się nad znaczeniem słów: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Koncert zakończył się apelem o pamięć i wspólnym śpiewaniem „Roty”.

Agnieszka Faltyn

 

Fot. Natalia Faltyn