25 września  uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie Bolesławieckiej pojechali na wycieczkę do Frydlant w Czechach. Wyjazd odbył się w ramach unijnego projektu „Każdy radość niesie w sobie”, a koordynatorem tego przedsięwzięcia była pani Joanna Jędrzejczyk.

Uczniowie z Czech przyjęli nas bardzo ciepło. Na powitanie zaśpiewali piosenki. Dyrektor Lilla Liszcz podarowała gospodarzom upominki. Po wspólnym śniadaniu wszyscy przebrali się w stroje sportowe.

Czesi pragnęli rewanżu po rozgrywkach sportowych, które miały miejsce u nas w maju. Nasi uczniowie świetnie przygotowali się do zawodów i tym razem także nie dali przeciwnikom żadnych szans. Wygraliśmy w piłkę nożną i konkurencjach grupowych, chociaż trzeba przyznać, że w hokeja Czesi byli nie do pokonania.

Po sportowym współzawodnictwie udaliśmy się na obiad. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie kompleksu zamkowo - pałacowego Frydlant. Mieliśmy okazję zobaczyć eksponaty sięgające nawet XIII w. Pani przewodniczka pokazała nam najciekawsze pomieszczenia, w tym tajemne przejścia. Poznaliśmy wiele ciekawych historii i legend związanych z właścicielami tego zabytkowego miejsca.

Punktem kulminacyjnym było sadzenie drzewek przyjaźni. Po wspólnych zdjęciach udaliśmy się do Ośrodka Kultury. Tam uczniowie własnoręcznie wykonywali ozdoby z papieru. Pomysłowe okazały się robione z klamerek motyle. Czesi przygotowali dla nas kiełbaski z grilla. I tak w miłej, przyjaznej atmosferze upłynął nam cały dzień.

Na drogę dostaliśmy suchy prowiant i zapewnienie, że to nie było nasze ostatnie spotkanie. Ze śpiewem na ustach i uśmiechem na twarzy bezpiecznie wróciliśmy do domu. Ten wyjazd obfitował w wiele atrakcji i stał się pretekstem do zacieśnienia więzi polsko-czeskiej.

 

Agnieszka Domańska