31 marca Pani Zofia Kot z Nowej skończyła 91 lat. To ostatnia żyjąca współzałożycielka tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich.

Pani Zosia urodziła się 31 marca 1930 r. w Porębach Kupieńskich w województwie rzeszowskim. Jako 17-latka przyjechała w odwiedziny do siostry, która wcześniej osiedliła się w Nowej z całą swoją rodziną. Tu poznała swojego przyszłego męża - Pawła, ślub wzięli w październiku 1950 r., zamieszkali w rodzinnym domu męża, gdzie prowadzili 12-hektarowe gospodarstwo. Wychowywali czworo dzieci, doczekali się pięciu wnuków i trzech prawnuków. W październiku 2010 r. obchodzili 60-lecie pożycia małżeńskiego.

Pani Zofia nadal jest pełna życia. Mimo tak słusznego wieku, zawsze służyła pomocą i radą, była współorganizatorką Dożynek Gminnych w Nowej w 1996 r. Brała udział w Kiermaszu Ekologicznym w Jeleniej Górze w 1995 r. gdzie Koło z Nowej uczestniczyło w paradzie wieńców dożynkowych ulicami Jeleniej Góry.

W związku z obostrzeniami delegacja urodzinowa była skromna. Solenizantkę odwiedziły Antonina Rucińska i Ewa Surma. A wspomnienia przy kawie i ciastku panie odłożyły na lepsze czasy.
    
Ewa Surma