17 października w Domu Ludowym w Ocicach odbyło się niecodzienne wydarzenie kulturalne. Wydawałoby się, że na temat reemigrantów z Bośni w gminie Bolesławiec powiedziano już wszystko. Okazuje się jednak, że jest on dalej żywy i może stać się nawet treścią spektaklu. 

"Moja Bośnia", do której scenariusz napisała Katarzyna Knychalska opowiada o losach lokalnej społeczności reemigrantów z Bośni i Hercegowiny, zamieszkujących okolice Bolesławca. Tłem historii są opowieści o pojedynczych, ludzkich losach na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Mamy okazję zaobserwować wzruszające wydarzenia rodzinne, ale także i bałkańskie waśnie wielopokoleniowe. Spektakl ukazuje problemy narastające po II wojnie światowej, nie omijając także okrucieństwa wojny na Bałkanach z lat 90-tych.

Ciekawa, wartka akcja, fantastyczni aktorzy, pędząca w różne strony chronologia – to wszystko spowodowało, że czas spektaklu minął jak mgnienie oka. Brawa należą się nie tylko fantastycznym aktorom, ale także reżyserowi – Jackowi Głombowi i całej ekipie konstruującej spektakl. 

Podziękowania składamy także Staroście Bolesławieckiemu – Dariuszowi Kwaśniewskiemu oraz Sołtysowi wsi Ocice - Bożenie Długosz. To dzięki ich staraniom spektakl odbył się nie tylko w Teatrze Starym w Bolesławcu, ale także w kilku miejscowościach powiatu. 

Wszyscy aktorzy po wspaniałym występie otrzymali kwiaty, a bukiet wraz ze słowami uznania wręczył reżyserowi Wójt Gminy Bolesławiec – Andrzej Dutkowski. 

Producentami spektaklu „Moja Bośnia” są: Fundacja Teatr Nie-Taki z Wrocławia przy współpracy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Projekt finansują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Fundacja „Polska Miedź” i Starostwo Powiatowe w Bolesławcu.

Beata Widera