Rząd wprowadził nowe terminy i zasady składania wniosków o 500 plus. By w tym roku nie stracić prawa do świadczenia wychowawczego, należy ponownie złożyć dokumenty. Wnioski w formie elektronicznej będą przyjmowane już od 1 lutego.

Według nowych zasad prawo do 500 plus będzie ustalane na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. W praktyce oznacza to, że kontynuacja wypłaty świadczenia wychowawczego od czerwca 2021 roku będzie wymagał złożenie nowego wniosku. 

Dokumenty można składać drogą elektroniczną już od 1 lutego, a w formie tradycyjnej - osobiście lub za pośrednictwem poczty - od 1 kwietnia. W Gminie Bolesławiec wnioski przyjmuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej z/s w Kruszynie. Z uwagi na trwający w Polsce stan pandemii apelujemy do Państwa, aby szczególnie w tym roku skorzystać z elektronicznej drogi składania wniosku, lub w przypadku braku takiej możliwości umówić wizytę w GOPS na konkretny termin. 

Wnioski w formie elektronicznej można składać za pomocą: portalu emp@tia, platformy ePUAP, platformy usług elektronicznych PUE ZUS, a także przez bankowość elektroniczną. 

Osoby, które zdecydują się na osobiste złożenie wniosku mogą zarezerwować termin wizyty pod nr telefonu 75 732 14 59.

Kiedy można spodziewać się wypłaty świadczeń? Przykładowo, 500 plus za wnioski złożone w okresie od 1 lutego do 30 kwietnia zostanie wypłacone do 30 czerwca. 

500 plus: terminy składania wniosków i wypłat świadczeń w 2021 roku

  • Wniosek złożony od 1 lutego do 30 kwietnia - wypłata do 30 czerwca,
  • Wniosek złożony od 1 do 31 maja - wypłata do 31 lipca,
  • Wniosek złożony od 1 do 30 czerwca - wypłata do 31 sierpnia, 
  • Wniosek złożony od 1 do 31 lipca - wypłata do 30 września, 
  • Wniosek złożony od 1 do 31 sierpnia - wypłata do 31 października.

Anna Weneny